Andrzej Sapkowski'nin Witcher romanlarının interaktif bir video oyununa uyarlanması üzerine medyalararası bir çalışma
A study on intermedia about adaptation of Andrzej Sapkowski's Witcher novel series into an interactive video game
- Tez No: 649770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Witcher 3 video oyununu anlatı odaklı bir medya olarak ele alan bu çalışmada Witcher 3 The Wild Hunt oyunu ve Witcher roman serilerinin ilişkisi, rol yapma oyunları ve açık dünya sistemi ile oluşturdukları sentez incelenecektir. Video oyunu incelemesinde, roman serisinden uyarlanan bölümlerin ne şekilde uyarlandığı irdelenecek roman serilerinin interaktif bir video oyununa dönüşüm süreci incelenecek, bu süreç sonrası romanlardaki öğelerin video oyununda oyuncunun karşısına ne şekilde çıktığı, oyuncunun oyunun hikâyesindeki yeri ve oyuncunun seçimlerinin yeni bir hikâye üretmesi üzerinde durulacaktır. Her iki medyanın özellikleri ortaya konularak, romandan uyarlanan hikâyelerin ve karakterlerin video oyunundaki işleniş şekli ele alınarak, açık dünya, rol yapma oyunları ve fantastik edebiyat sentezinin ortaya çıkardığı medyanın özellikleri ortaya konulacaktır. Witcher 3 video oyununun roman serisi üzerindeki etkileri de çalışmaya dâhil edilecektir. Bu çalışmada, video oyunlarında roman içeriklerinin oyunun hikâyesini, oyun evreni ve oyun karakterlerini zenginleştirmesi ile oyunun inandırıcılığına ne şekilde katkıda bulunduğu üzerinde durulacaktır. Çalışmada interaktif vurgusunun yapılması video oyunlarının oyuncuya sunduğu etkileşim ile ilgilidir, bu çalışmada oyuncunun etkileşimi sonrası oyunun gidişatında değişkenlik gösteren etkenler üzerinde yoğunlaşılacaktır. Video oyunlarına anlatı odaklı bakış açısına karşıt olarak geliştirilen oyun biçimsellik kuramının oyunları bütünsel olarak ele alarak incelemesinin, Witcher 3 video oyunu gibi hikâye tabanlı oyunlara karşı olan yetersizliği de çalışmanın sonucunda tartışılacaktır. Witcher 3: The Wild Hunt video oyunu ile 7 romandan oluşan bir seriyi inceleyen ve karşılaştıran bu çalışma, literatürdeki medyalararası alana, oyun ve edebiyat medyaları karşılaştırması türünde kapsamlı bir inceleme ile katkıda bulunma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aproaches the Witcher 3 Wild Hunt video game in terms of narrative ways. The study will analyse the relation between Witcher 3 video game and Witcher book series, role playing video games (RPGs) and their synthesis with the open world system in video games. As for Witcher book series, certain methods in relation to literary text analysing such as text-specific approach and asthetics of the reception approach which is based on reader response criticism were used in the study. This study will demonstrate the process of how the novels have become an interactive video game, how the gamers were exposed to the story based elements in the novels after this process, where the gamer stands for in the game storytelling and how the storytelling in the game is metamorphosed by the gamer's choices. The specifications of media shaped by the synthesis of fantastic literary and role playing games will be presented trough the study regarding the properties of both media means and how characters and stories in the novel were processed in the game. The impact of the game on the novel series and how the novel series enriched the content of the game from the aspect of open-world, characters and the cogency of the game will be also utilized in the study. The impact of gamers' interactiveness changing the course of game storytelling is addressed in details. At the end, the study will also argued that there is definitely an ineffectiveness concerning the analysis on story-based video games which has been dealt in terms of ludology. This study compares and analyses Witcher 3 video game and the novel series. It aims to provide affordable contributions to the field of intermediality in literature with the help of the extensive comparison of literary media and game media. Ludology stands opposed to Narratology, it holds that the unique nature of games requires a new framework and ought to be understood apart from narrative content.