Kümes hayvanları kesimhane atıksularında bazı kritik hammaddelerin köklü bir bitki ile alımının araştırılması
Investigation of uptake of some critical raw materials with a rooted plant in poultry slaughterhouse wastewater
  1. Tez No: 649805
  2. Yazar: ASLIHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, Elazığ ilinde bulunan kümes hayvanları kesimhanesi atıksularına maruz kalan ve köklü bir bitki olan Phragmites australis bitkisinde bazı kritik hammaddelerin konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için, kümes hayvanları kesimhanesi atıksularına maruz kalan Phragmites australis bitkisinin kök, gövde ve yaprakları ayırt edildi ve bazı kritik hammaddelerin (V, Sb, Co, La) konsantrasyonları ICP-MS ile belirlendi. Elde edilen analiz sonuçlarına göre kümes hayvanları kesimhanesi atıksularına maruz kalan Phragmites australis bitkisinin kritik hammaddelerden V, Co, Sb ve La'ı iyi bir şekilde akümüle ettiği belirlendi. Phragmites australis bitkisinin akümülasyon kapasiteleri hesaplandığında V için 23633 kat, Co için 108000 kat, Sb için 4000 kat ve La için 197000 kat olduğu hesaplandı. Phragmites australis bitkisinin akümülasyon kapasitesi incelendiğinde en yüksek akümülasyonun La için gerçekleştiği tespit edildi. Sonuç olarak, Phragmites australis bitkisinin kümes hayvanları kesimhanesi atıksularında bulunan kritik hammaddeleri akümüle ettiği ve fitoremediasyon teknolojisinde kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the concentrations of some critical raw materials in Phragmites australis, a rooted plant exposed to poultry slaughterhouse wastewater in Elazığ city. For this purpose, roots, stems and leaves of Phragmites australis plant exposed to poultry slaughterhouse wastewater were separated and the concentrations of some critical raw materials (V, Sb, Co, La) were determined by ICP-MS. According to the analysis results obtained, it was determined that Phragmites australis plant exposed to poultry slaughterhouse wastewater accumulated V, Co, Sb and La, which are critical raw materials, well. When the accumulation capacities of Phragmites australis plant were calculated, it was determined that it was 23633 times for V, 108000 times for Co, 4000 times for Sb and 197000 times for La. When the accumulation capacity of Phragmites australis was examined, it was found that the highest accumulation was for La. As a result, it was determined that Phragmites australis can accumulate critical raw materials in poultry slaughterhouse wastewater and can be used in phytoremediation technology.