Özel tiyatrolara verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı desteklerinin Vergi Usul Kanunu ve Türkiye muhasebe standartlarına göre muhasebeleştirilmesi
Accounting of incentives of the Ministry of Culture and Tourism in the production companies
  1. Tez No: 649806
  2. Yazar: ECEM REMZİYE MAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Devlet teşvikleri hem ulusal hem de bölgesel kalkınma için oldukça önemli araçlardır. Teşvik kapsamında sağlanan maddi ve ayni yardımlar ekonomik iş birliğini arttırmakta hem de refah düzeyini yükseltmektedir. Teşviklerle ilgili finansal tablolar oluşturulurken bu tabloların özelliği anlaşılır, karşılaştırılabilir, tutarlı ve ihtiyaca uygun bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Bu çalışmada özel tiyatroları desteklemek amacıyla yapılan devlet teşviklerinin muhasebeleştirilirken ve finansal tablolara yansıtılırken Türkiye'deki muhasebe uygulamalarından kaynaklanan farklılıkların finansal tablo kullanıcıları üzerinde nasıl bir etkisi oluşturduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda raporlanması konusunda MSUGT'de belirtilen usul ve esasların TMS ile uyumlu hale getirilmesinin önemi ortaya çıkmıştır. Çünkü TMS-20'ye göre sermaye yaklaşımının seçilmiş olması teşvikleri gelir tablosu ile ilişkilendirmediğinden vergileme engellenmiş olacak ve teşvikler asıl amacı itibariyle daha yapıcı bir fayda sağlamış olacaktır. Bu durum işletmeler açısından problemleri ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
Government incentives are very important tools for both national and regional development. Financial and in-kind benefits provided within the scope of the incentive increase economic cooperation and increase the level of welfare. When creating financial statements related to incentives, it is very important to prepare these tables in an understandable, comparable, consistent and appropriate manner. This study aims to show how to create an expected impact on users of financial statements resulting from differences in accounting practices of government incentives to support private theaters. As a result of the research, it was understood that the procedures and principles stated in MSUGT should be in compliance with TMS in terms of accounting for government incentives and reporting in financial statements. Because the selection of the capital approach according to TMS-20 does not correlate the incentives with the income statement, taxation will be prevented and the incentives will provide a more constructive benefit. This will eliminate problems for businesses.