Hekimlerin periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının birlikte değerlendirilmesi
Assessment of physicians' level of knowledge and behaviors about periodic health examinations and healthy lifestyle behavior
  1. Tez No: 649868
  2. Yazar: OGÜN TAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Sağlıklı bir yaşam için periyodik sağlık muayeneleri (PSM) ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) büyük önem taşır. Sağlık hizmeti sunumunda anahtar bir rolü bulunan ve hizmet alanlara rol model olma potansiyeli taşıyan hekimlerin SYBD ve PSM ile ilgili bilgi düzeyi, davranışları ve bunları etkileyen faktörleri ayrı ayrı inceleyen çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı hekimlerin PSM hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışları ile SYBD'nin birlikte değerlendirilerek durum tespiti yapılması, hekimlerin farkındalıklarının arttırılması, davranış değişikliği oluşturulması ve ilgili rehber ve uygulamalara katkıda bulunmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, prospektif ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini 24 Nisan-24 Temmuz 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aktif görevde olan 613 hekim oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklem genişliği hesaplaması yapılarak araştırmaya katılmayı kabul eden 263 hekime katılımcı bilgi toplama formu, PSM ve tarama testleri hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarını saptamaya yönelik olarak hazırlanan iki ayrı anket ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ)-2 kullanılarak oluşturulan toplam 4 bölümden oluşan anket formu yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır.İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Periodic health examinations (PHE) and healthy lifestyle behaviors (HLBS) are of great importance for a healthy life. Some studies examine the knowledge level and behaviors of physicians, who have a key role in health service delivery and have the potential to be role models for service users, about HLBS and PHE and the factors affecting them. Our study aims to evaluate the knowledge level and behavior of physicians about PHE together with the HLBS, to determine the situation, to increase the awareness of physicians, to create behavioral change, and to contribute to the relevant guidelines and practices. MATERIALS AND METHODS: The universe of the study, which is descriptive, prospective, and cross-sectional, consisted of 613 physicians who were active in Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between April 24 and July 24, 2020. A total of 263 physicians were included in the study by calculating the sample size using a simple random sampling method. Participants were administered the participant information collection form, two separate questionnaires to determine the level of knowledge and behavior about PHE and screening tests, and a questionnaire form consisting of a total of 4 parts using the Health Promoting Lifestyle Profile (HPLP)-2. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.