Bas C. van Fraassen'in yapıcı empirizm anlayışı
Bas C. van Fraassen's constructive empiricism approach
- Tez No: 649873
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapıcı empirizm, Bas van Fraassen 1980'de yayımladığı The Scientific Image kitabında savunduğu ve savunmasının ardından hem realistlerin hem empiristlerin kendisine kayıtsız kalamadığı bir doktrindir. Yapıcı empirizm, bilimin bize yalnızca empirik olarak yeterli teorileri vermeyi amaçladığını ve bir teoriyi kabul etmenin yalnızca teorinin empirik olarak yeterli olduğuna inanmak anlamına geldiğini savunan görüştür. Bas C. van Fraassen, bilimin gözlemlenebilir olanın üzerine kurulduğunu ve gözlemlenemez olana dair bir iddiayı amaçlamadığını savunur, dolayısıyla bilimsel realizme karşı çıkar. Çünkü yapıcı empirist için bilimsel bir kuramın kabulü ancak teorinin deneysel olarak yeterli olduğu inancına sahip olması ile mümkündür. Yapıcı empiristin amacı, bireysel bir bilim adamının ya da bilim adamları gruplarının amacı arasında bir ayrım yapmak ve“Bilimin amacı nedir?”sorusuna odaklanmaktır. Bu yönüyle o, bilimin amacı ile bilimi özdeşleştirmez. Bilimin amacının, bize deneysel olarak yeterli teoriler sunmak olduğunu savunur. Bizim bu tez ile amacımız, mantıksal pozitivizmin popülerliğini kaybetmesiyle, bilim felsefesinde hakimiyet kuran bilimsel realizmin, en güçlü rakibi olarak görülen yapıcı empirizmin kendisini inşa ettiği kavramsal zemini tahlil ederek, doktrininin felsefi anatomisini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Constructive Empiricism is a doctrine that Bas van Fraassen defended in The Scientific Image book published in 1980 and that both realists and empirists could not remain indifferent to him after his defense. Constructive Empiricism; science is only intended to give us empirically sufficient theories; and the belief that accepting a theory is only believing empirically sufficient. Bas C. van Fraassen argues that science is based on what is observable and does not aim for an assertion that what is not observable, therefore opposes scientific realism. Because for the constructive empirist; acceptance of a scientific theory is possible only if it has the belief that the theory is experimentally sufficient. The purpose of the constructive empiricist is to distinguish between the purpose of an individual scientist or groups of scientists and focus on the question 'What is the purpose of science?' From this aspect, he; it does not identify science with the purpose of science. He argues that the purpose of science is to offer us experimentally sufficient theories. With this thesis, our aim is to present the philosophical anatomy of the doctrine by analyzing the conceptual basis of constructive empiricism, which is seen as the strongest rival of scientific realism, which dominates the philosophy of science, as logical positivism loses its popularity.