Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin çift yabancı dil öğreniminde karşılaştıkları sorunlar üzerine inceleme
A study on the problems that pre-school and primary school students encounter in dual foreign language learning
- Tez No: 649872
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi'nde başlayan Avrupa ülkeleriyle yakın ilişkiler neticesinde hız kazanan yabancı dil öğretimi Fransızca, Almanca ve İngilizce dilleri arasında şekillenmiş, zamanla öncelikli yabancı dil konusunda değişiklikler olmasına rağmen yabancı dil öğretimi sürekli devam etmiştir. Bu dillere daha sonra popülerlik kazanan Rusça, Çince ve İspanyolca eklenmiş ancak henüz tam anlamıyla yaygınlık kazanmamıştır. Gerek çok kültürlü ülkelerdeki eğitim sistemlerinin gerek uygulamadaki başarılarının örnek teşkil etmesi gerekse de kültür sınırlarının dil ile aşıldığı 21. yüzyılda genç beyinlerimizin en az iki yabancı dil bilmelerinin gerekliliği aşikardır. Ülkemizdeki devlet okullarında yabancı dil eğitimi ilkokul 2. sınıfta İngilizce ile başlayıp lise 3'teki alan seçimine kadar her öğrenciye ücretsiz verilmeye devam etmektedir. Özel eğitim-öğretim veren kurumların bir kısmında ise okul öncesinden başlayan bu süreçte genel olarak İngilizce'nin yanına ikinci bir yabancı dilin eklendiği ve bu eğitim felsefesi doğrultusunda ilerlendiği gözlenlenmiştir. Okul öncesi ve ilkokul özel eğitim kurumlarında çift yabancı dil öğrenen öğrencilere, yabancı dil öğretiminin temel ilkeleri, amaçları ve uygulamaları araştırılarak bu yaş grubundaki öğrencilerin çift yabancı dil öğreniminde karşılaştıkları zorluklar ve olası nedenleri üzerine inceleme yapmak hedeflenmiştir. Ülkemizin genel anlamda içerisinde bulunduğu çift yabancı eğitiminin temelini oluşturan okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik öğretim faaliyetleriyle ilgili bir durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Literatür doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış sorular içeren veri toplama formu, öğretmenlerin sosyo-demografik bilgilerini içeren 3 soru (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi), mesleki özelliklerini içeren 8 soru (çalıştığı okulun özellikleri, yabancı dil düzeyi, okuldaki çalışma süresi, öğretmen olarak kaç yıldır çalıştığı, okulda çalışan toplam yabancı dil öğretmeni sayısı, haftada toplam kaç ders verdiği, sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı) ve çift yabancı dil öğrenme zorlukları ve olası sebepleriyle ile ilgili 7 açık uçlu soru (kullanılan yöntem ve teknikler, öğrencilerden ve öğretmenlerden kaynaklanan sorunlar, yabancı dil uygulamaları, vb.) olmak üzere toplam 18 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign language teaching, accelerating as a result of close relationship with European countries beginning in Republican Period in Turkey, has been shaped among French, German and English and continued permanently in spite of changes primarily about foreign language teaching. Russian, Chinese and Spanish have been added to those languages but they haven't become common yet. As the educational systems of multicultural countries set an example for practice and language borders are crossed via language in the 21st century, it is obvious that our young brains need to know at least two foreign languages. In public schools of our country, foreign language education starts with English in the 2nd grade of primary school and continues to be given to every student free of charge until the choice of field in high school's 3rd year. In some of the institutions that provide special education, it has been observed that a second foreign language was added to English in general during this process starting from pre-school and progressed in line with this educational philosophy. It has been aimed to investigate the basic principles, aims and practices of foreign language teaching to students who learn double foreign languages in preschool and primary school private education institutions, and to examine the difficulties and possible causes of them in this age group in learning double foreign languages. An attempt has been made to determine the situation regarding the instructional activities for preschool and primary school students, which constitute the basis of double foreign education in which our country is involved in general. Data collection form with semi-structured questions prepared in line with the literature, 3 questions containing socio-demographic information of teachers (age, gender, education level), 8 questions including professional characteristics (characteristics of the school where they work, foreign language level, duration of work at the school, how many years worked as a teacher, total number of foreign language teachers at the school, how many lessons given per week, approximate number of students in a class), 7 open-ended questions (methods and techniques used, problems caused by students and teachers, and foreign language applications, etc.). It consists of 18 questions in total.