Bedensel belirti bozukluğunda algılanan ebeveyn tutumları ve savunma düzeneklerinin incelenmesi
Investigation of perceived parental attitudes and defense mechanisms in somatic symptom disorder
  1. Tez No: 649874
  2. Yazar: SEDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada bedensel belirti bozukluğu (BBB) ile algılanan ebeveyn tutumları ve savunma düzenekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda korelasyon analizi sonucu elde edilen değerlere dayanarak, algılanan ebeveyn tutumları ile BBB arasında bulunan ilişkide savunma düzeneklerinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan, 18-65 yaş arasında; BBB olan 34 kadın hasta ve BBB olmayan 34 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 68 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (KAET-Ç), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) ve Kısa Semptom Enventeri uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Lojistik regresyon analizinden elde edilen sonuçlara göre; anneden algılanan aşırı koruyuculuk ve olgun olmayan (immatür) savunma düzenekleri BBB'yi pozitif yönde, anneden algılanan duygusal sıcaklık ise BBB'yi negatif yönde yordamaktadır. Anneden algılanan aşırı koruyuculuk arttıkça, immatür savunma düzenekleri kullanımı arttıkça ve anneden algılanan duygusal sıcaklık azaldıkça BBB riski artmaktadır. Annenin algılanan aşırı koruyuculuğı matür savunma biçimini negatif yönde, duygusal sıcaklığı ise pozitif yönde anlamlı şekilde yordamaktadır. Annenin ve babanın algılanan aşırı koruyuculuğu ise immatür savunma biçimini pozitif yönde anlamlı şekilde yordamaktadır. Annenin aşırı koruyuculuğu arttıkça matür savunma biçimi azalmakta, annenin algılanan duygusal sıcaklığı arttıkça matür savunma biçimi artmaktadır. Annenin ve babanın algılanan aşırı koruyuculuğu arttıkça ise immatür savunma biçimi artmaktadır. Bağımsız örneklem t- testi sonuçlarına göre; BBB olan bireylerin ebeveynlerinden algıladıkları aşırı koruyuculuk ve reddedicilik sağlıklı gruba göre daha yüksek, duygusal sıcaklık ise sağlıklı gruba göre daha düşüktür. BBB olan bireyler olgun olmayan (immatür) savunma düzeneklerini sağlıklı gruba göre daha çok kullanmaktadır. Araştırmanın son bölümünde yer alan aracı değişken analizi sonucuna göre ise; babadan algılanan aşırı koruyuculuk ve reddedicilik ile BBB arasındaki ilişkide immatür savunma düzeneklerinin aracılık etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between somatic symptom disorder (SSD) and perceived parental attitudes and defense mechanisms. At the same time, based on the values obtained as a result of the correlation analysis, the mediating role of defense mechanisms in the relationship between perceived parental attitudes and SSD was examined. The sample of the study consisted of 68 participants living in Istanbul, between the ages of 18-65; 34 female patients with SSD and 34 healthy women without SSD. Personal Data Form, Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU) , Defense Style Questionnaire-40 (DSQ-40) and Brief Symptom Inventory (BSI) were applied to the participants. The analysis of the data was done with the SPSS program. According to the results obtained from logistic regression analysis; perceived maternal overprotection and immature defense mechanisms predict SSD positively and perceived maternal emotional warmth predicts SSD negatively. The risk of SSD increases as the perceived maternal overprotection increases, the use of immature defense mechanisms increases, and the perceived maternal emotional warmth decreases. The perceived maternal overprotection predicts the mature defense style negatively and the perceived maternal emotional warmth predicts the mature defense style positive way. The perceived maternal and paternal overprotection positively predicts immature defense style. As the maternal overprotection increases, the mature defense style decreases, and as the perceived maternal emotional warmth increases, the mature defense style increases. As the perceived maternal and paternal overprotection increases, immature defense style increases. According to the independent sample t- test results, perceived parental overprotection and rejection were higher in individuals with SSD than in the healthy group. Perceived parental emotional warmth is lower in individuals with SSD than in the healthy group. Individuals with BBB use immature defense mechanisms more than healthy group. According to the results of the intermediary variable analysis in the last part of the research, there is a mediated effect of immature defense mechanisms in the relationship between paternal overprotection and rejection and BBB.