Farklı unlara üzüm çekirdeği unu eklenerek hazırlanan kapkeklerin tekstür, antioksidan ve duyusal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of texturizing, antioxidant and sensory properties of kapkek prepared by adding grape seed flour to different flours
  1. Tez No: 649875
  2. Yazar: ELİF YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği, Gastronomy and Culinary Arts, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada amaç tam buğday (Triticum monococcum L.) unu, tam siyez (Triticum monococcum L.) unu, tam yulaf (Avena sativa L.) unu ile hazırlanan keklere üzüm çekirdeği unu (iki farklı oranda %7,5 ve %15) eklenerek, üzüm çekirdeği ununun keklerin, fiziko-kimyasal, renk, dokusal ve duyusal özeliklere ve fenolik profillere olan etkisinin araştırılmasıdır. Tüm örneklerin nem, protein ve yağ içeriği, üzüm çekirdeği unu ilavesi ile artmıştır. Üzüm çekirdeği unu ilave edilen keklerde, toplam fenolik ve toplam flavonoid içeriği önemli ölçüde artmıştır (p0.05). Test sonuçlarının sıralanmasıyla, kabuk rengi, koku, ufalanma özelliklerine göre tam buğday %15 üzüm çekirdeği unu içeren örnek daha çok beğenilmekle birlikte, onu siyez %15 ve tam yulaf %15 üzüm çekirdeği unu içeren örnek takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of adding grape seed flour (in two different doses 7.5% and 15%) to muffin cakes prepared using whole wheat (Triticum aestivum L.) flour, whole siyez wheat (Triticum monococcum L.) flour and whole oat (Avena sativa L.) flour on the antioxidant capacity, physicochemical, color, textural and sensory properties and phenolic profiles. Moisture, protein and lipid contents of all samples were increased with increased amount of grape seed flour addition.