Bağlanma stillerinin stresle başa çıkma stratejileri ve kişilerarası problem çözme becerileri üzerine etkisi
The effect of attachment styles on strategies to cope with stress and interpersonal problemsolving skills
- Tez No: 649887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ P. SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlanma stillerinin stresle başa çıkma stratejileri ve kişiler arası problem çözme becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışma beş bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm problem durumu, problem cümlesi gibi çalışmanın temelinin açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde, ilgili yayın ve araştırmalar ışığında kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Burada çalışma değişkenleri ele alınmış; bağlanma, kişiler arası problem çözme ve stres açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, araştırmanın metodolojisinin açıklandığı bölümdür. Araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve çözümlenmesine burada yer verilmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği ve Kişilerarası Problem Çözme Envanteri'dir. Bulgular dördüncü bölümde, tartışma ve sonuç ise beşinci bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of attachment styles on strategies to cope with stress and interpersonal problem-solving skills. Within the framework of this purpose, this study has been completed in five sections. The first section is introductory which explains the basis of the study such as problem case and problem sentence. In the second section, the conceptual and theoretical framework is given in the light of related publications and researches. Here the study variables are discussed; attachment, interpersonal problem solving and stress are explained. The third section is the methodology of the research. Research model, universe and sample, data collection tools, data collection and analysis are given here. The survey technique is used in the study as a method of data collection. Data collection tools are Personal Information Form, Inventory of Experiences in Close Relationships-II, Strategy to Cope with Stress Scale and Interpersonal Problem Solving Inventory. The findings are put forward in the fourth section, and the discussion and conclusions are presented in the fifth section.