In quest for development: Microfinance during political uncertainty; case study from Syria
Kalkınma sorununda: Siyasi belirsizlik sırasında mikrofinans; Suriye'den durum çalışması
- Tez No: 649889
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikrofinans Edebiyatında, amaçlarına ulaşıp ulaşmadığı ve yoksulların yaşamları üzerinde izlenebilir bir etki bırakıp bırakmadığı uzun bir tartışma olmuştur. Ve bir Mikrofinans gelişme için bir araçtır, ancak politik belirsizlik sırasında nasıl performans gösterir. Bu soruyu cevaplamak için, uzun süreli savaş sırasında Suriye bağlamında 20 örnek olay incelemesi gerçekleştirdik. Sunulan Mikrofinans'ın tipik İslami Mikrofinans olarak kabul edilmediğinden, rahatlamanın gelişimsel bir uzantısı olduğunu gördük; buna sübvansiyonlu Mikrofinans diyebiliriz. Ayrıca, çalışmamızın bir sonucu da, mikrofinans hizmetlerinin çatışmadan etkilenen nüfusun kırılganlığı bileşik olduğu için yoksulluğun azaltılması açısından minimum etkiye sahip olmasıdır. Mikrofinans, özellikle kadınlar için bir kapasite geliştirme programı eşlik etmiyorsa hedeflerine ulaşamaz. Mikrofinans hizmetlerinin Kadınların güçlendirilmesi üzerindeki etkisi, hiçbir şey değişmediği için ikincil seviyelerdeydi.
Özet (Çeviri)
In the Literature of Microfinance, there has been a long debate, whether it has achieved its goals and left a traceable impact on the lives of the poor. And as a Microfinance is a tool for development, but how does it perform during political uncertainty. To answer this query, we conducted 20 case studies in the Syrian context during the prolonged war. We found that the provided Microfinance is considered a developmental extension to relief as it is not regarded as typical Islamic Microfinance; we can call it subsidized Microfinance. Moreover, one implication of our study is that Microfinance services have minimal impact in terms of poverty alleviation as the vulnerability of the conflict-affected population is compound. And Microfinance alone cannot achieve its targets if it is not accompanied by a capacity-building program, especially for women. The impact of Microfinance services on Women empowerment was at its secondary levels as mostly nothing has changed.