Hemşirelerde akıllı telefon bağımlılığı ile yalnızlık ilişkisi: Tekirdağ devlet hastanesi örneği
The relationship between smart phone addiction and loneliness in nurses: The example of teki̇rdağ state hospital
  1. Tez No: 649940
  2. Yazar: MERVE YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin akıllı telefon kullanma durumları ile yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, Nisan-Eylül 2019 tarihleri arasında Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde çalışmakta olan 320 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçiminde, evren belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülü kullanılmış ve akıllı telefon kullandığını belirten 220 hemşire ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-LS) ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Mann Whitney U testi, ki kare testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %51,4'ü bazen kolay arkadaşlık kurduğunu, %59,5'i bazen kendini yalnız hissettiğini ifade etmiş; %97,3' ü sosyal paylaşım sitesine üye olduğunu, %58,2'si 6-10 yıldır akıllı telefon kullandığını, %81,4' ü mutlu ya da mutsuz her durumda akıllı telefon kullandığını belirtmiştir. Hemşirelerin UCLA-LS puan ortalaması 36,01±7,75 ve ATBÖ-KF puan ortalaması 26±7,76 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between smartphone addiction status and loneliness level of nurses working in a public hospital. The universe of this descriptive and cross-sectional study consisted of 320 nurses working in Tekirdağ State Hospital between April-September 2019. In the sample selection, the sample calculation formula was used when the universe was determined and this study was carried out with 220 nurses who stated that they were using smart phones. Descriptive data collection form, UCLA Loneliness Scale and Smart Phone Addiction Scale-Short Form (SPAS-SF) were used to collect research data. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Mann Whitney U test, chi-square test, Kruskal-Wallis test and Spearman test were used. 51.4% of the nurses participating in the study stated that they sometimes make easy friendships, and 59.5% sometimes feel lonely; 97.3% stated that they were members of the social networking site, 58.2% stated that they used smartphones for 6-10 years, 81.4% stated that they used smartphones in every situation, happy or unhappy. The mean UCLA-LS score of the nurses was 36.01 ± 7.75 and the SPAS-SF score mean was 26 ± 7.76.