Küreselleşmenin sosyokültürel düşünce yapısının analizi ve Türkiye
The analysis of sociocultural thought structure and Turkey
- Tez No: 649942
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Küreselleşme hayatın her tarafını saran, etkileyen, değiştiren, geliştiren, yöneten, şekillendiren, aynı zamanda sınırlayan, kısıtlayan çift yönlü işleve sahip bir süreçtir. Küreselleşme inanların, toplumların, devletlerin yapısını, bağımlılık, aidiyet temellerini, değerlerini, değer yargılarını,inançlarını, düşüncelerini, ahlakını, yaşam tarzlarını, ölçülerini etkilemiştir. Ekonomi ile başlayan küreselleşme siyasi, sosyal ve kültürel küreselleşmeye doğru kapsamını genişletmiştir. Küreselleşme sermaye ve ileri teknoloji ile dünyayı ağ toplumuna çekmiş, insanlık büyük bir değişim sürecine girmiştir. Buradan hareketle küreselleşme sürecinin sosyokültürel etkilerini gözden geçirerek düşünce yapısını teşhis, tespit ve tahlil ederek sağlıklı bir analizi gerekmektedir. İnsanlığın huzuru barışı ve geleceği için müşterek plan, proje, programların yapılması, yöntem ve iş birliğinin belirlenmesi, mutabakat sağlanması, başarılı çalışmaların hayata uygulanması ihtiyaçtır ve zorunluluk arz etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; küreselleşme nedir, tarihte ne zaman, nasıl ortaya çıkmıştır, ideolojisi, kapsamı, etkileri nelerdir? Günümüzde nasıl ve ne şekilde sürmektedir? İlim dünyasında tanımları nasıldır, doğru bir tanımlama nasıl yapılmalıdır? Küresel sistem ve egemen güçler kimlerdir, neler anlaşılmaktadır? sorularına cevap aramaktır. Buradan hareketle küreselleşme ile ilgilenen araştırmacılara ışık olmak için, araştırmanın nitel olması nedeniyle temel bir sorudan hareket ederek alt sorular oluşturulmuştur: Küreselleşmenin sosyokültürel düşünce yapısı nedir? Ekonomik, siyasi,sosyal, kültürel düşünce yapısını analiz ederek, bu etkilerin karşısında savunmasız kalan devleti, toplum ve insanların yapması gerekenleri tarihten insani temel değerleri koruyarakbaşarılı olan toplum ve medeniyet yapılarını da örnek göstererek sunmaktır. Çalışmada küreselleşme kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Küresel ekonomik ve siyasi yapıların dünya üzerindeki egemenlikleri değerlendirilmiş, iletişim teknolojisi, ağ toplumu, sosyal medyanın etkileri dikkate alınarak küreselleşmenin sosyokültürel düşünce yapısı analiz edilmiştir. Sosyokültürel etkiler kapsamını genişleterek, büyüyerek devam etmektedir. Bu çalışma ile söz konusu alan üzerinde yapılan gözlemler,tespitler; kişi, toplum ve devletler için dikkate değer yaklaşımlar, çıkarımlar ortaya konulmuştur. Küreselleşmenin tanımı, küresel zihniyet inşası, temel toplumsal değerler ile küreselleşme süreci için yarar sağlayacak tarihi örnekler ve güncel uygulama önerileri sunulmuştur. Çalışma, araştırmacıların konu üzerinde, düşünce yapısı ve analizine yönelik daha kapsamlı çalışmaları yapabilmelerine, yoğunlaşmalarına bir nebze de olsa basamak teşkil edecektir. Bu minvalde, Türkiye'nin birikimi ve sorumluluğuna yönelik ulusal ve küresel bağlamda yapılması gerekenler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization which surrounds, affects, changes, develops, manages, shapes, limits and restricts every part of the life is a process having bidirectional function. The globalization has affected the structures, the bases of dependency and belonging, values, value judgments, thoughts, beliefs, morals and lifestyles of people, societies and states. The globalization that started with economy has expanded its scope towards political, social and cultural globalization. The globalization has attracted the world to a network society with the capital and advanced technology; humanity has entered a big change process. From this point of view, it is necessary to make a healthy analysis of globalization by reviewing the sociocultural effects of globalization process and by diagnosing, identifying and analyzing its thought structure. It is a necessity and even a compulsion for humanity's peace and future to make common plan, projects and programs, to determine the methods and collaboration, to come to a mutual agreement, to practice the successful studies to the life. The purpose of this thesis study is to search answers to the questions like“What is globalization? When and how did it emerge in history? What are its ideology, content and effects? How and in what way does it continue today? How are its definitions in science world and how should a correct definition be made? Who are the global system and dominant powers and what is understood?”From this point of view, to be able to shed light on researchers interested in globalization, sub-questions based on a basic question have been created as this research is a qualitative one: What is the sociocultural thought structure of the globalization? By analyzing economic, political, social and cultural thought structure, this study presents what vulnerable states, societies and people should do against these effects via giving examples from the structures of societies and civilizations that became successful by protecting the basic humanitarian values in history. In our study, the globalization has been comprehensively investigated. The sovereignty of the global economic and social structures over the world has been assessed; the sociocultural thought structure of the globalization has been analyzed by taking into consideration the effects of communication technology, network society and social media. Sociocultural effects continue by broadening their scope and growing. With this study, observations and determinations made on the area in question, remarkable approaches and inferences for people, society and states have been presented. The definition of globalization, building of global mentality, basic social values, historical examples that will provide benefits to globalization process and current application suggestions have been submitted. Our study will be a step to some extent for researchers to be able to make more comprehensive studies on the thought structure and analysis of globalization and to concentrate on this subject. In this manner, what should be done intended to Turkey's accumulation and responsibilities in the national and global context have been stated.