Lomber disk cerrahisi sonrası hastaların konfor düzeyi ve öz bakım gücünün incelenmesi
Examining the comfort level and self-care agency of patients after lumbar disc surgery
- Tez No: 649948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma lomber disk cerrahisi sonrası hastaların konfor düzeyi ve öz bakım gücünün incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Karşılaştırılmalı tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın örneklemini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniğinde Mart-Kasım 2019 tarihlerinde lomber disk cerrahisi ameliyatı olan 103 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, hasta tanıtıcı formu, Öz Bakım Gücü (ÖBGÖ) ve Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, Man Whitney U testi, Kruskla Wallis testi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the comfort level and self-care agency of patients after lumbar disc surgery. The sample of this comparative descriptive study consisted of 103 patients who underwent lumbar disc surgery at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Neurosurgery Clinic between March and November 2019. In the collection of the data, patient presentation form, self-care agency and perianesthesia comfort scales were used. T test, Man Whitney U test, Kruskla Wallis test, Pearson Correlation analysis and Multiple Regression analysis were used in the analysis of the data.