Üroloji ameliyatı olan hastaların taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerinin belirlemesi
Identification of the pre-hospital discharge learning needs of urologic surgery patients
- Tez No: 649958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, üroloji ameliyatı olan hastaların taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerinin belirlemesi amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı olarak planlanan araştırma, 1 Mayıs 30 Kasım 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin üroloji kliniğinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; 18 yaş ve üzeri, genel ve spinal anestezi ile ameliyat olan, elektif (planlı) cerrahi uygulanan, duysal-algısal sorunu olmayan, en az okur-yazar olan ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan hastalar olarak oluşturdu. Bu doğrultuda belirlenen tarihler arasında 112 hastaya ulaşıldı. Veriler;“Hasta Bilgi Formu”ve“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ)”aracılığı ile toplanıldı. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS for Windows 24.0 programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı verilerin kategorik değişkenlerin gösteriminde sayı (n) ve yüzde değeri (%), sayısal değerlerin gösteriminde normal dağılıma uygun veriler için ortalama±standart sapma, uymayan veriler için medyan±standart sapma kullanıldı. Tanıtıcı verilerde yer alan değişken gruplarında Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) ortalamalarının karşılaştırılmasında parametrik koşullar sağlandığında iki grup karşılaştırılmasında“bağımsız gruplarda t-testi”, sağlanmadığında“Mann Whitney U testi”, üç ve üzeri sayıda grup karşılaştırılmasında“Kruskal Wallis (KW) testi”kullanıldı. İkiden fazla grupların karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunması durumunda farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için ileri analiz yöntemlerine başvuruldu (Tukey HSD).
Özet (Çeviri)
IDENTIFICATION OF THE PRE-HOSPITAL DISCHARGE LEARNING NEEDS OF UROLOGIC SURGERY PATIENTS. The study was carried out to determine the pre-discharge learning needs of patients with urology surgery. The descriptive study was carried out between 1 May and 30 November 2019 in the urology clinic of a university hospital. The study sample consisted of people who were 18 years and over, least literate, applied elective (planned) surgery and who had surgery with general and spinal anesthesia and no sensory-perceptual problems and any psychiatric illnesses. 112 patients were reached between the dates determined. Data were collected through a Patient Information Form and the Patient Learning Needs Scale (PLNS). The data obtained in the study were analyzed using IBM SPSS for Windows 24.0 program. Numbers (n) and percentages (%) were used to present the categorical variables of the descriptive data. Mean ± standard deviation was used to present numerical data conforming to a normal distribution. To present numerical data not conforming to a normal distribution, median ± standard deviation was used. In order to compare the mean scores of the patient learning needs scale (PLNS) by the groups of variables of the descriptive data; the independent samples t-test was used for comparing two groups that met the parametric conditions, the Mann-Whitney U test was used when the parametric conditions were not met, and the Kruskal Wallis (KW) test was used for the comparison of three or more groups. When a statistically significant difference was detected in the comparison of more than two groups, advanced analysis methods were applied (Tukey HSD) to determine the group; from which the difference originated from.