Adaptive large neighbourhood search heuristic on vehicle routing problem with drones and time windows
Zaman kısıtlı dronelu araç rotalama problemi için uyarlanabilir büyük komşuluk araması sezgiseli
  1. Tez No: 649959
  2. Yazar: ARİFCAN YİGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son kullanıcıya ürün ulaştırılması tedarik zincirinin en maliyetli ve en çok zaman alan kısmıdır. Drone teknolojisindeki gelişmeler, kargo taşımacılığına uygun ucuz ve hızlı droneları mümkün kıldı. Ancak, droneların uçuş menzillerinin oldukça kısıtlı olması sadece dronelarla taşımacılığa engel oluyor. Senkronize drone ve araçların kullanılması araçların üstün taraflarını birleştirerek daha düşük maliyet ve teslimat süresi sağlayabilir. Bu tezde Zaman Kısıtlı Dronelu Araç Rotalama Problemi üzerinde çalışılmıştır. Problem bekleme süresi kısıtları ve maliyet düşürme hedefi ile kurgulanmıştır. NP-Hard olmasından dolayı tam çözüm yöntemleri küçük örnekler için bile verimsiz kalmaktadır. Hızlı şekilde en iyiye yakın sonuç bulmak için Uyarlanabilir Büyük Komşuluk Arama sezgiseli geliştirdik. Küçük ve orta ölçekli veri setleri oluşturulup sezgiselin kullanışlılığını ölçmek için sayısal deneyler yapıldı. Sonuçlar önerilen sezgiselin küçük setlerde en iyi ya da en iyiye yakın çözümler bulabildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Last-mile deliveries are the most costly and time-consuming part of the supply chain. Advancements in drone technology resulted in cheaper and faster drones capable of parcel delivery. However, their range is quite limited for drone-only delivery. Using synchronized drones and trucks could lower costs and delivery times by combining their superior features. This thesis addresses Vehicle Routing Problem with Drones and Time Windows (VRPDTW). The problem is formulated with waiting time restrictions on drones and cost minimization objective. Due to NP-hard nature of the problem, exact solution methods are inefficient even for small instances. Therefore, we develop an Adaptive Large Neighbourhood Search (ALNS) heuristic for finding near optimal solutions. Numerical experiments are conducted to measure the effectiveness of the heuristic using small and medium-sized instances generated randomly. Results show that the proposed heuristic is able to find optimal or near optimal solutions in small instances.