Benign prostat hiperplazi nedeniyle turpameliyatı olan hastalara verilen eğitimin ameliyat sonrasıyaşam kalitesine etkisi
Due to benign prostate hyperplasia for patients with surgery after surgery of the training provided impact on quality of life
- Tez No: 789458
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışma benign prostat hiperplazi (BPH) sebebiyle TURP ameliyatı olan hastalara verilen eğitimin ameliyat sonrası yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Tanımlayıcı türde olan bu çalışmanın evrenini, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji kliniklerinde benign prostat hiperplazisi tanısıyla yatan transüretral prostatektomi ameliyatı geçiren hastalar oluşturmaktadır. Örneklemi ise, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında tranüretral prostatektomi ameliyatı olan sınırlılıklara uyan ve araştırmaya katılmaya kabul eden 51 hasta girişim grubunda, 51 hasta kontrol grubunda toplam 102 hasta oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü G-POWER kullanılarak Student T test analizi varsayımı altında Cohen tarafından önerilen α= 0.05, β=0.20 dikkate alınarak hesaplanmıştır. Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“BPH Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Girişim grubuna taburculuk eğitimi verildikten sonra ameliyattan sonra 15.gün ve 30.günde telefonla görüşme yöntemi ile ölçekler uygulandı. Kontrol grubuna ise ameliyattan 15. ve 30.günde aynı ölçekler telefon ile görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 26.0 paket programı ile değerlendirilmiştir.Bulgular:SF-36 yaşam kalitesi alt boyutlarından girişim grubunda anlamlı farklılık enerji/canlılık/vitalite, ağrı ve fiziksel rol güçlüğü parametrelerinde saptanmıştır. Fiziksel fonksiyon parametresi, 30.günde girişim ve kontrol grubunda 95,00±11,73; 90,15±14,36 puanları ile diğer alt boyutlar arasında en yüksek ortalama olarak görülmüştür. Genel sağlık algısı,30.günde girişim ve kontrol grubunda 65.98±16.40; 61.67±14.45 puanları ile diğer alt boyutlar arasında en düşük ortalama olarak saptanmıştır. Gruplar arasında BPH yaşam kalitesi arttıkça (BPH-YK puanı düştükçe), yaşam kalitesi de artmıştır.Sonuç: Bu sonuçlara göre verilen taburculuk eğitimi, hastaların zamanla yaşam kalitesini arttırmıştır. TURP'a özgü taburculuk eğitiminin kliniklerde rutin yürütülmesi ve daha uzun periyotlarla izlem yapılarak daha etkin sonuçlar bulunmasını önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to determine the effect of the training given to patients who have TURP surgery due to benign prostatic hyperplasia (BPH) on the quality of life after surgery. Methods: The population of this descriptive study consists of patients who underwent transurethral prostatectomy with the diagnosis of benign prostatic hyperplasia in the urology clinics of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. The sample consisted of a total of 102 patients, 51 patients in the intervention group, 51 patients in the control group, who had transurethral prostatectomy surgery between the dates of the study, and 51 patients who met the limitations and agreed to participate in the study. The sample size was calculated using G POWER under the assumption of Student T test analysis, taking into account α=0,05, β=0,20 suggested by Cohen. Data were obtained using the“Patient Description Form,”“SF-36 Quality of Life Scale”and“BPH Quality of Life Scale”.Results:Significant difference in the intervention group, which is one of the SF 36 quality of life sub-dimensions, was found in the parameters of energy/vigor/vitality, pain and physical role difficulty. Physical function parameter was 95.00±11.73 in intervention and control groups at day 30; With 90.15±14.36 points, it was seen as the highest mean among other sub-dimensions. General health perception was 65.98±16.40 in intervention and control groups at 30 days; It was found to be the lowest mean among the other sub-dimensions with 61.67±14.45 points. As the quality of life for BPH increased (as the BPH-QOL score decreased) among the groups, the quality of life also increased.Conclusion: According to these finding, the discharge education given increased the quality of life of the patients over time. With the reduction of BPH symptoms, patients' quality of life improved. It is recommended that TURP-specific discharge education is routinely carried out in clinics and that more effective results can be obtained by monitoring for longer periods.