Kolorektal kanser tanısı alan ve almayan olguların kolon mikrobiyotasında enterotoksijenik bacteroides fragilis ve fusobacterium nucleatum kolonizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of enterotoxygenic bacteroides fragilis and fusobacterium nucleatum colonisation in colon microbiota of patients with and without colorectal cancer diagnosis
  1. Tez No: 649960
  2. Yazar: YEŞİM ÖZTÜRK BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolorektal Kanser Tanısı Alan ve Almayan Olguların Kolon Mikrobiyotasında Enterotoksijenik Bacteroides fragilis ve Fusobacterium nucleatum Kolonizasyonunun Karşılaştırılması Amaç: Son yıllarda bazı bakterilerin kolorektal kanser (KRK) ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda KRK'li hastaların ve sağlıklı bireylerin kolon dokularında Fusobacterium nucleatum ve Enterotoksijenik Bacteroides fragilis (ETBF) miktarlarını karşılaştırarak bu bakterilerin KRK etiyolojisindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 35 KRK'li ve 35 sağlıklı bireyden alınan kolon biyopsi örneklerinde kantitatif PZR ile F. nucleatum ve ETBF miktarları belirlenerek sonuçlar hasta ve kontrol gruplarında karşılaştırıldı. Bulgular: F. nucleatum saptanma oranı ve miktarları KRK'li kadın hastalara ait dokularda erkek hastalardakine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla: p=0,003, p=0,013). ETBF saptanma oranı ve miktarı bakımından KRK'li kadın ve erkek hasta dokuları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0,521, p=0,515). 50-74 yaş grubunda KRK'li kadınlarda ve erkeklerde kontrollere göre ETBF miktarlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu (sırasıyla p= 0.005, p=0,047), bunun yanısıra F. nucleatum miktarı bakımından kadın hastalarda kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu ancak erkek hasta ve kontroller arasında fark bulunmadığı saptandı (p=0.009, p=0,083). Yaş ve cinsiyete bakılmaksızın KRK'li hastaların dokularında, F. nucleatum saptanma oran ve miktarının kontrollere göre istatistiksel olarak farklı olmadığı (sırasıyla p=0,473, p=0,995), buna karşın ETBF saptanma oranı ve ETBF miktarının, istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (sırasıyla p=0,002, p=0,004). Sonuç: KRK yönünden rutin taramaların yapıldığı 50-74 yaş aralığında ETBF'in hem erkeklerde hem de kadınlarda, F. nucleatum'un ise yalnız kadınlarda KRK etiyolojisinde rol oynayabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Enterotoxygenic Bacteroides fragilis and Fusobacterium nucleatum Colonisation in Colon Microbiota of Patients with and without Colorectal Cancer Diagnosis Aim: In recent years, some bacteria associated with colorectal cancer (CRC) were shown. We aimed to investigate the role of Fusobacterium nucleatum and Enterotoxigenic Bacteroides fragilis (ETBF) in the etiology of CRC comparing their quantities in colon tissues of patients with CRC and healthy individuals. Materials and Methods: F. nucleatum and ETBF quantities were determined by quantitative PCR in colon biopsies of 35 CRC patients and 35 healthy individuals then the results were compared. Results: F. nucleatum rate and quantities in female patients with CRC was found statistically significantly higher than those of male patients (p=0,003, p=0,013 respectively). There was no statistically significant difference between female and male patients with CRC in terms of ETBF rate and quantities (p=0.521, p=0.515). In 50-74 age group, in women and men with CRC, comparing with controls ETBF quantities were statistically significantly higher (p=0.005, p=0.047) and F. nucleatum quantities were statistically significantly high between women patients and controls but not different between male patients and controls (p=0.009, p=0.083). Regardless age and gender, the rate and quantities of F. nucleatum was not statistically different between patients and controls (p=0.447, p=0.95), whereas ETBF rate and quantities were statistically significantly higher in patients compared to controls (p=0.002, p=0.004). Conclusion: Between 50-74 ages, in which routine screening was performed in terms of CRC ETBF could play a role in the etiology of CRC in both men and women and F. nucleatum only in women.