Kolorektal kanser tanılı regorafenib kullanan hastalarda hipomagnezemi sıklığı
Frequency of hypomagnesemia in patients diagnosed with colorectal cancer using regorafenib
- Tez No: 907056
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kolorektal kanser tanılı regorafenib kullanan hastalarda hipomagnezemi sıklığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tek merkezli ve retrospektif olarak tasarlandı. 01.01.2010- 27.02.2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Kliniğine başvuran 18 yaşından büyük, kolorektal kanser tanılı regorafenib tedavisi alan hasta 148 hastanın dosyası incelendi. Eksik verileri olan, magnezyum değeri çalışılmamış olan veya regorafenib tedavisi bir kür alamayan 41 hasta çalışmadan çıkarıldı. Toplam 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri arşivdeki kayıtlı dosyalardan ve hastanemizin Avicenna isimli hastane bilgi yönetim sisteminden toplandı. Bu tez çalışmasıyla ilgili tüm süreçler Ankara Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulu tarafından, 03/04/2024 tarihinde İ03-248-24 numaralı kararla onaylanmıştır. Kategorik veriler ki-kare testi veya Fisher'in exact testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bağımsız iki grup karşılaştırması için varsayımlara uygun değişkenler için Bağımsız t testi, sağlanmadığında ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Kaplan-Meier yöntemi sağkalım analizinde, log-rank testi ise tek değişkenli analizde ve gruplar arası sağkalım sürelerini karşılaştırmak için kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi, ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek amacıyla pearson korelasyon analizi yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için güven aralığı %95 ve iki taraflı p değeri 0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the frequency of hypomagnesemia in patients diagnosed with colorectal cancer who are receiving regorafenib treatment. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, retrospective study. The medical records of 148 patients diagnosed with colorectal cancer and treated with regorafenib who were admitted to the Medical Oncology Department of Ankara University between January 1, 2010 and February 27, 2024 were reviewed. 41 patients with missing data, unmeasured magnesium levels or those who could not complete a single cycle of regorafenib treatment were excluded. A total of 107 patients were included in the study. The data of the patients were collected from the registered files in the archive and from the hospital information management system of our hospital named Avicenna. All processes related to this thesis study were approved by Ankara University Human Research Ethics Committee on 03/04/2024 with the decision numbered İ03-248-24. Categorical data were evaluated using the Chi-square test or Fisher's exact test. For comparisons between two independent groups, the Independent t-test was used for normally distributed variables and the Mann-Whitney U test was applied for non-normally distributed variables. The Kaplan-Meier method was used for survival analysis and the log-rank test was used in univariate analysis to compare survival times between groups. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between variables, the direction and strength of the relationship. For statistical significance, the confidence interval was accepted as 95% and two-sided p value of 0.05).