Karbon nanotüp temelli kompozitlere dayalı elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi ve miRNA tayinine yönelik uygulamaları
Development of electrochemical biosensors based on carbon nanotube based composites and their applications on the detection of miRNA
- Tez No: 649961
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmasında çok duvarlı karbon nanotüp-kitosan (MWCNT-CHIT) kompozit modifiye grafit elektrotlar geliştirilmiş ve birçok hastalığın biyobelirteci olan mikroRNA-34a'nın (miRNA-34a) elektrokimyasal tayinine uygulanmıştır. Tek kullanımlık kalem grafit elektrotların yüzeyleri MWCNT-CHIT ile modifikasyonu öncesi ve sonrasında elektrotların mikroskobik ve elektrokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen MWCNT-CHIT modifiye elektrotlarla miRNA-34a tayini, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) tekniği ile guanin sinyali ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, miRNA-34a'ya spesifik geliştirilen biyosensörün diğer miRNA dizilerine (miRNA-181b ve miRNA-660) karşı seçimliliği test edilmiştir. MWCNT-CHIT kompozit temelli tek kullanımlık elektrokimyasal biyosensörler geliştirilerek nükleik asit hibridizasyonunun voltametrik tayinine yönelik uygulamaları yapılmıştır. Bu kapsamda MWCNT-CHIT modifiye elektrotlarla hedef analit olan miRNA-34a'nın voltametrik analizi daha duyarlı bir şekilde pratik ve kısa sürede gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, multi-walled carbon nanotube-chitosan (MWCNT-CHIT) composite modified graphite electrodes were developed and applied to the electrochemical determination of microRNA-34a (miRNA-34a), which is the biomarker of many diseases. Microscopic and electrochemical characterization of the disposable graphite graphite electrodes was performed before and after modification of the surfaces of MWCNT-CHIT-PGE. The determination of miRNA-34a was done by MWCNT-CHIT modified electrodes by measuring the guanine signal in combination with the differential pulse voltammetry (DPV) technique. In addition, the selectivity of this biosensor developed specifically for miRNA-34a was tested against to other miRNA sequences (miRNA-181b and miRNA-660). MWCNT-CHIT composite based disposable electrochemical biosensors were developed and they were applied for voltammetric determination of nucleic acid hybridization. Accordingly, the voltammetric analysis of miRNA-34a, which is the target analyte, was performed more sensitively, practically and in a short time by MWCNT-CHIT modified electrodes