Gençlerin tercih edecekleri meslekten beklentileri ve subaylık mesleğine bakışları
Young people's expectations from the profession they prefer and their views on the officer profession
- Tez No: 649967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her birey hayatında sürekli olarak çalışabileceği ve bu çalışmaya karşılık doyum alabileceği bir mesleği seçmek istemektedir. Birçok farklı meslek tanımlanırken, Türk toplumunda askerlik kutsal ve saygın bir meslek olarak görülmektedir. Bu mesleğin seçilmesinde birçok farklı faktör rol oynamakta, öğrenciler askerî okulu farklı sebeplerden seçmektedirler. Bu çalışmada, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde saygın bir yere sahip olan Hava Harp Okulunu öğrencilerin tercih etme sebepleri incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada öğrencilerin askerlik mesleğinden beklentileri ve subaylık mesleğine nasıl baktıkları araştırılmıştır. Ayrıca bu kapsamda Üniversite Tercih Nedenleri Anketinin Hava Harp Okulu örnekleminde psikometrik özellikleri değerlendirilmiş, ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırma, Hava Harp Okulunda eğitim görmekte olan 740 Harbiyeli ile gerçekleştirilmiştir. Anket ile ayrıca öğrencilerden Kariyer Kararı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak da veriler toplanmıştır. Üniversite Tercih Nedenleri Anketinin 39 maddesi ve sekiz alt boyutu bulunmaktadır. Ölçeğin geçerliği açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılarak test edilmiştir. Elde edilen uyum indekslerinin model ile veri arasında yeterli uyumu gösterdiği belirlenmiştir. Benzer ölçek geçerliği için daha önceden geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış olan Kariyer Kararı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile ilişkisine bakılmış, her iki ölçekle de anlamlı ilişki içinde olduğu raporlanmıştır. Ölçeğin güvenirliği ise Cronbach alfa iç tutarlık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Elde edilen bulgularda, ölçeğin iç tutarlığının .79 olduğu ve alt boyutlarının da .62 ile .91 arasında değer aldığı saptanmıştır. Tüm bu bulgular, Üniversite Tercih Nedenleri Anketinin Hava Harp Okulu örnekleminde hem geçerli hem de güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir. Bunun dışında, araştırma kapsamında elde edilen demografik bilgiler ile birlikte t-test analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki analizler için korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiş ve anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Tüm elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Everyone wants to choose a profession where they can work throughout their life and get satisfaction in return for this work. While many different professions are defined, military service is seen as a sacred and respected profession in Turkish society. Many different factors play a role in selecting this profession, with students choosing military school for various reasons. This study examines the reasons why students prefer the Air Force Academy, which has a respected place within the National Defense University. The study investigates the students' expectations from and views on the military profession. In this context, the psychometric properties of the University Preference Reasons Questionnaire have been evaluated over the Air Force Academy sample with the aim of performing the validity and reliability study of the scale. The research was carried out with 740 cadets studying at the Air Force Academy. In addition, data have been collected from students using the Career Decision Scale and Life Satisfaction Scale. The University Preference Reasons Questionnaire has 39 items and eight sub-dimensions. The validity of the scale has been tested using exploratory and confirmatory factor analyses. The obtained fit indices have been determined to show sufficient fit between the model and data. For similar scale validity, the relationship between the Career Decision and Life Satisfaction Scales, whose validity and reliability have been proven, have been examined, and a significant relationship is reported to exist between both scales. The reliability of the scale has been examined by calculating the Cronbach alpha of internal consistency. The obtained findings show the internal consistency of the overall scale to be .79 and its sub-dimensions to range between .62 and .91. All these findings show the University Preference Reasons Questionnaire to be both a valid and reliable measurement tool for the Air Force Academy sample. Apart from this, the t-test analysis was carried out alongside the demographic information obtained in the research. Correlation and regression analyses have been performed among the variables, with significant relationships being determined. All the findings are discussed in the light of the literature.