21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesinde dijital öyküleme uygulamaları: Özel yetenekli ilkokul öğrencileri örnekleminde öğrenme ve yenilenme becerileri
Digital storytelling applications in the development of 21st century skills: Learning and innovation skills in gifted primary students samples
- Tez No: 649975
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. DİLEK BELET BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı özel yetenekli ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinden öğrenme ve yenilenme becerilerinin gelişiminde dijital öyküleme uygulamalarının etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın katılımcıları Eskişehir Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören 20 özel yetenekli ikinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel olarak; 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri ölçeği, nitel olarak; yarı yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı günlükleri, öğrenci ürünleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bağlamlı sonuçlarına göre; öğrencilerin gerçekleştirdikleri dijital öyküleme uygulamalarının, 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerini olumlu yönde geliştirdiği, öğrenme ve yenilenme becerilerinden yaratıcılık ve yenilenme, eleştirel düşünme ve problem çözme alt becerilerinin olumlu yönde geliştirdiği, işbirliği ve iletişim alt becerilerine etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre; öykü yazma, yeni uygulamalar keşfetme, karakter tasarımında özgün davranma ve kendi eserini yapma gibi etkinlikler aracılığıyla öğrencilerin yaratıcılık ve yenilenme becerilerine; konu belirlemede özgür olma ve teknolojiden yararlanma bağamında eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine; arkadaşlarıyla işbirliği içinde çalışmaları bağlamında da işbirliği ve iletişim becerilerine katkı sağlandığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the effect of digital storytelling practices in the development of learning and innovation skills of 21st century primary school second grade gifted students. The participants of the research consist of 20 second grade gifted students studying in Eskişehir Emine Emir Şahbaz Science and Art Center. Quantitatively; 21st century learning and innovation skills scale, qualitatively; semi-structured interviews, researcher field notes, student products were used as data collection tools. According to the quantitative results of the research; It was concluded that the digital storytelling practices that students performed positively improved their 21st century learning and innovation skills, that their learning and innovation skills improved creativity and innovation, critical thinking and problem solving skills positively, and did not affect the collaboration and communication sub-skills. According to the qualitative results of the research; Students' creativity and innovation skills through activities such as writing stories, discovering new applications, acting original in character design and making their own work; critical thinking and problem solving skills in terms of being free in topic determination and utilizing technology; It can be stated that it contributes to cooperation and communication skills in the context of working in cooperation with friends.