Yabancılara Türkçe öğretiminde dijital materyal kullanımının dinleme becerisinin geliştirilmesine etkisi
The effect of using digital materials on the development of listening skills in teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 932393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Dijital dönüşüm; gündelik hayatı doğrudan etkilemekte, toplumun genelinden eğitime kadar birçok yapı bu sürecin etkisi altında kalmaktadır. Kuşaklar dijitale olan yatkınlıklarına göre dijital yerliler, dijital göçmenler, dijital melezler olarak adlandırılmakta ve toplumsal yapı da bu doğrultuda şekillenmektedir. Bu bağlamda toplumun temel yapı taşlarından biri olan eğitimde de değişen toplumsal yapı dikkate alınarak eğitim ortamlarının dijitalleşme açısından yeniden şekillendirilmesi gerekli hâle gelmiştir. Eğitimin bir kolu olan yabancılara Türkçe öğretimi bu dönüşümden etkilenmekte, güncel dil öğretimi anlayışlarından hareketle öğrenme ve öğretme süreçlerinin yürütülmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; dijital materyallerden LearningApps.org kullanımının öğrencilerin dinleme becerisi başarılarına olan etkisi, öğrenci ve öğreticilerin dijital materyal kullanımına yönelik görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada“Ön Test”,“Son Test”,“Hedeflenen Öğrenme Çıktıları Anketi”,“Öğrenci Görüşme Formu”ve“Öğretici Görüşme Formu”hazırlanmıştır. Hazırlanan“Ön Test”,“Son Test”,“Hedeflenen Öğrenme Çıktısı Anketi”,“Öğretici Görüşme Formu”ve“Öğrenci Görüşme Formu”Lawshe tekniği çerçevesinde uzman görüşlerinden yararlanılarak son şekilleri verilmiştir. Araştırmanın kontrol ve deney grubu olmak üzere iki çalışma grubu bulunmaktadır. Araştırmanın deney grubunu Uşak Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B1 düzeyindeki 30 öğrenci ve merkezde Türkçe öğreten 11 öğretici oluşturmaktadır. Kontrol grubunu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B1 düzeyindeki 30 öğrenci ve merkezde Türkçe öğreten 17 öğretici oluşturmaktadır. Çalışma öncesinde alanda kullanılan Türkçe öğretim setleri incelenmiş; Türkçe Öğretim Merkezlerinde yaygın olarak Türkçe öğretiminde ve Türk kültürünün yaygınlaştırılmasında yurt içinde ve yurt dışında kullanılan Yunus Emre Enstitüsü Yedi İklim Türkçe Seti B1 düzeyi kitabında ilk beş bölümde yer alan dinleme becerisi metinleri, dinleme becerisi kazanımları tespit edilmiş, bu kazanımlardan ve dinleme metinlerinden hareketle ön test ve son testler oluşturulmuştur. Yunus Emre Enstitüsü B1 düzeyi kazanımları tespit edildikten sonra Türkiye Maarif Vakfı tarafından oluşturulan Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programında yer alan B1 düzeyi dinleme becerisi kazanımları tespit edilmiştir. Tespit edilen dinleme becerisi kazanımlarından benzerlik teşkil edenler belirlendikten sonra birden çok yargı ifade eden kazanımlar tek yargı bildirecek şekilde düzenlenmiştir. Düzenlenen kazanımlar 26 maddelik 5'li likert tipinde“Hedeflenen Öğrenme Çıktılarını Değerlendirme Anketi”olarak öğrencilere uygulanmıştır. Uygulama öncesinde her bir uygulama merkezi için öğrenciler yansız atama ile deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba bağımlı değişkenin ön test ölçümü olarak uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan dinleme etkinlikleri yaptırılmıştır. Deney grubunun dinleme becerisi etkinlikleri 5 hafta boyunca bağımsız değişken olarak belirlenen LearninApps.org aracılığıyla oluşturulan etkinliklerle gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunun derslerinde ise dinleme becerisi etkinlikleri kitap aracılığıyla yürütülmüştür. 5 hafta sonunda her iki gruba son test ölçümü olarak dinleme etkinlikleri yaptırılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin dinleme becerisi kazanımlarına ulaşıp ulaşmadıklarını tespit edebilmek amacıyla hedeflenen öğrenme çıktıları anketi uygulanmıştır. Çalışmada yer alan dinleme becerisi ön test, son test ve hedeflenen öğrenme çıktıları gibi sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu grafiksel olarak ve Shapiro-Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlerin dinleme becerileri son test puanları hariç tamamının normal dağılıma uymadıkları belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına göre dinleme becerileri son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına göre hedeflenen öğrenme çıktı puanlarının karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Grupların aldıkları dinleme becerileri ön ve son test puanlarının kendi içinde karşılaştırılmasında Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation; It directly affects daily life, and this process continues in many structures, from education to general society. Generations are called digital natives, digital immigrants, and digital hybrids according to their proximity to digital, and the social structure is shaped accordingly. It has become necessary to reshape educational environments in terms of digitalization by observing the permanent social structure in education, which is one of the basic building blocks of this cultural society. Teaching Turkish to foreigners, which is a branch of education, is affected by this transformation, and expansions are being made for the growth of learning and growth based on current language teaching concepts. This product; The effects of digital materials on LearningApps.org on students' listening skill achievements are made available for use by learners and instructors regarding the use of digital materials. In the research, pre-test, post-test, targeted learning outcomes survey, learner and teacher interview forms were prepared. The final methods were presented using the Lawshe technical framework expert opinions on the prepared pre-tests, post-tests, targeted learning survey, instructor and learner interview forms. The research has two study groups: control and experimental groups. The experimental group of the research consists of 30 B1 level learners learning Turkish as a foreign language at Uşak University Turkish Teaching Application and Research Center and 11 instructors teaching Turkish at the center. The control group consists of 30 B1 level students learning Turkish as a foreign language at Tokat Gaziosmanpaşa University Turkish Teaching Application and Research Center and 17 instructors teaching Turkish at the center. Before the study, Turkish teaching sets used in the field were examined; The listening skill texts and listening skill achievements in the first five chapters of the Yunus Emre Institute Yedi Iklim Turkish Set B1 level book, which is widely used in Turkish Teaching Centers in teaching Turkish and disseminating Turkish culture at home and abroad, were determined and pre-tested based on these achievements and listening texts. and posttests were created. After Yunus Emre Institute B1 level achievements were determined, B1 level listening skill achievements in the Teaching Turkish as a Foreign Language Program created by the Turkish Maarif Foundation were determined. After identifying the similar listening skill gains, the gains expressing more than one judgment were arranged to express a single judgment. The arranged outcomes were applied to the learners as a 26-item, 5-point Likert type“Targeted Learning Outcomes Evaluation Survey”. Before the application, the learners for each application center were divided into two groups: experimental and control, with impartial assignment. Both groups were given listening activities created in line with expert opinions as a pre-test measurement of the dependent variable. The listening skill activities of the experimental group were carried out for 5 weeks with activities created through LearninApps.org, which were determined as independent variables. In the lessons of the control group, listening skill activities were carried out through books. At the end of 5 weeks, both groups were asked to perform listening activities as a posttest measurement. A targeted learning outcomes survey was applied to determine whether the experimental group and control group learners achieved listening skill gains. The suitability of continuous variables such as listening skills pre-test, post-test and targeted learning outcomes in the study to normal distribution was evaluated graphically and with the Shapiro-Wilks test. It was determined that all continuous variables, except the listening skills post-test scores, did not follow a normal distribution. Independent samples t test was used to compare the post-test scores of listening skills according to the experimental and control groups. Mann-Whitney U test was used to compare the targeted learning outcome scores according to the experimental and control groups. Wilcoxon Signed Rank test was used to compare the listening skills pre- and post-test scores of the groups. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyzes and calculations.