Disiplinlerarası dijital hikâye anlatımı uygulamasının öğrencilerin başarı, motivasyon ve 21. yüzyıl becerilerine etkileri
The effect of interdisciplinary digital storytelling on students' achievement, motivation and 21st century skills
- Tez No: 707510
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırmanın amacı disiplinlerarası öğretim yaklaşımı bağlamında tasarlanan dijital hikâye anlatımı uygulamasının öğrenci ders başarısına, motivasyonuna ve 21. yüzyıl becerilerine etkilerini incelemek ve sürece ilişkin öğrenci görüşlerini değerlendirmektir. Çalışmada, birbirine paralel müfredat bağımlı ilerleyen sosyal bilimler disiplin alanındaki tarih dersi ile teknoloji disiplin alanındaki grafik ve animasyon dersi bilgi ve becerileri disiplinlerarası öğretim yaklaşımı kullanılarak geliştirilen dijital hikâye anlatımı etkinlikleri ile birbirine entegre edilmiştir. Karma yöntem olarak desenlenen araştırmanın 8 haftalık uygulama boyutu 2019-2020 öğretim yılının ilk döneminde 26 öğrencinin deney grubunda, 25 öğrencinin ise kontrol grubunda yer aldığı toplam 51 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplamak üzere öntest-sontest başarı testleri, motivasyon ölçeği ve 21. yüzyıl beceri ölçeği başlıklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunu ise yarı yapılandırılmış görüşme ve gözleme dayalı araştırmacı alan notları oluşturmuştur. Nicel verilerden öntest-sontest başarı testi verilerine yönelik ANCOVA analizi uygulanırken motivasyon ve 21. yüzyıl becerileri ölçekleri verilerine yönelik olarak ise bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda disiplinlerarası dijital hikâye anlatımı uygulamasının, öğrencilerin sosyal bilimler alanındaki tarih dersi motivasyon ve başarıları ile teknoloji alanındaki grafik ve animasyon dersi başarıları üzerinde olumlu yönde etki bıraktığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra uygulamanın grafik ve animasyon ders motivasyonu üzerinde ise istatistiki anlamda bir etkisi olmadığı yönünde sonuca ulaşılmıştır. Nitel analiz sonucunda, uygulanan disiplinlerarası dijital hikâye anlatımının kalıcı öğrenmeyi sağlayıcı, öğrenmeyi destekleyici ve entegrasyondaki dersleri daha eğlenceli hale getirdiği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca uygulama ile birlikte öğrenciler kendilerini sorumluluk alan, öğrenci merkezli çalışan, araştırmacı ve ders içeriklerinden ürün elde eden bir rolde olduklarını ifade ederken öğretmenlerin ise rehberlik edici ve öğrenmeyi destekleyici bir tutumda olduklarını belirtmişlerdir. Buna karşın uygulamanın dersi zaman alıcı hale getirdiği ve aşırı bilgi yükleme potansiyeli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca derslerin entegrasyonunda tarih öğretmeninin katkısının düşük kalması, hikâyelerin geliştirilmesinde ise bakanlık internet içerik filtreleme sistemi engellerinin yaşanması gibi olumsuzlukların yaşandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak disiplinlerarası dijital hikâye anlatımı uygulamasının entegrasyondaki derslere yönelik eğitsel çıktılar ve derse yönelik algılar bakımından olumlu bir etkiye sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of digital storytelling application designed in the context of interdisciplinary teaching approach on student course achievement, motivation and 21st century skills and to evaluate student views on the process. In the study, the knowledge and skills of the history course in the social sciences discipline area and the graphic and animation course in the technology discipline were integrated with digital storytelling activities developed using the interdisciplinary teaching philosophy. The 8-week implementation dimension of the research, which was designed as a mixed study, was carried out in the first semester of the 2019-2020 academic year with a total of 51 people, with 26 students in the experimental group and 25 students in the control group. In order to collect data in the quantitative dimension of the research, pretest-posttest achievement tests, motivation scale and 21st century skill scale were used. The qualitative dimension of the research was composed of semi-structured interviews and researcher field notes based on observation. While ANCOVA analysis was applied for the pretest-posttest achievement test data from the quantitative data, the independent sample t-test was used for the data of motivation scale and 21st century skills scale. Content analysis method was used for the analysis of the interview data. As a result of the analysis, it has been determined that the interdisciplinary digital storytelling application has a positive effect on the motivation and success of the history course in the field of social sciences and on the graphics and animation course achievements in the field of technology. It was concluded that the application did not have a statistically significant effect on the graphic and animation course motivation. As a result of the qualitative analysis, it was concluded that the applied interdisciplinary digital storytelling provides permanent learning, supports learning and makes the integrated lessons more enjoyable. In addition, with the application, the students stated that they were in a role that took responsibility, worked student-centered, researcher and obtained products from the course content. The students stated that their teachers had a guiding and supportive attitude towards learning. On the other hand, it was stated by the students that the practice made the course time consuming and had the potential to overload information. In addition, it was determined that there were negativities such as the low contribution of the history teacher in the integration and the obstacles to the ministry's internet content filtering system in the development of the stories. As a result, it is evaluated that interdisciplinary digital storytelling application has a positive effect in terms of educational outcomes and perceptions towards the lessons in integration.