Migren hastalarında koroner mikrovasküler fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of coronary microvascular function in patients with migraine
- Tez No: 649987
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ELİF SADE AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Migren şiddetli baş ağrısı atakları ile seyreden, otonomik ve nörolojik yakınmaların eşlik ettiği yaygın nörovasküler bir hastalıktır. Vücuttaki bir çok sistemi etkileyebilen migrenin kardiyovasküler sistem üzerine olan etkileri henüz net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda koroner akım rezervi (KAR) ölçümüyle migren ile ilişkili olabilecek koroner mikrovasküler işlev bozukluğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Kontrollü klinik çalışma olarak planlanan araştırmamıza, migreni olan 40 kişi ve 35 sağlıklı birey alındı. Transtorasik ekokardiyografi ile sol ön inen arterin orta ya da uç kesiminde koroner arter akımı görüntülendi. Kesikli dalga Doppler ile sistolik ve diyastolik koroner akım hızları, istirahatte ve dipiridamol infüzyonu sonrasında (0,56 mg/kg/4 dak) ölçüldü. KAR≥2 olan değerler normal kabul edildi. Çalışmaya katılanların 52'si (%69,3) kadın, 23'ü (%30,7) erkekti. Yaş ortalamaları migren ve kontrol grubunda benzerdi (30,7±7,5; 33,7± ,5; p>0,05). Hastaların cinsiyetleri iki grupta da benzerdi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a common neurovascular disorder characterized by attacks of severe headache, autonomic and neurological symptoms. Migraine can affect many systems in the body, yet its effects on cardiovascular system are unclear. The aim of the present study was to investigate the potential association of migraine with coronary microvascular dysfunction. Forty migraine patients and thirty five healthy volunteers were included to our clinical trial. By using transthorasic echocardiography, coronary flow was visualized in the middle or distal part of the left anterior descending artery. Coronary diastolic peak flow velocities were measured with pulse wave Doppler at baseline and after dipyridamole infusion (0.56 mg/kg/4 minutes). CFR≥2 was considered normal. 52 women (69,3%) and 23 men (30,7%) were included into our trial. Mean ages in migraine and control groups were similar (30,7±7,5; 33,7±7,5; p>0,05). Patients' sexes were similar in both groups.