Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Anadolu'ya genel bir bakış
An overview of Anatolia in the age of Assyrian Trade Colonies
  1. Tez No: 649993
  2. Yazar: METİN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Medeniyet tarihinin incelenmesinde şüphesiz en temel ve güvenilir kaynak yazılı belgeler ve tarihi araştırmalarıdır. Ülkemiz coğrafyası olan Anadolu tarihinin ve geçmişte bu gölgede yaşayan toplumların incelenmesi, yüzyılın başlarında Batılı bilim adamları başlatılmış, daha sonra Türk bilim adamları tarafından da devam ettirilmiştir. İçinde barındırdığı gizemleri gün geçtikçe çözülmeye başlanan Sumerce, Akadça, Babilce, Asurca ve Hititçe dilleriyle yazılmış onbinlerce kaynaktan, ilk uygarlıkların ortaya çıktığı Mezopotamya, Anadolu ve komşu bölgelerdeki kavimlerin, yapısı, ekonomisi ve sosyo-kültürel hayatı ile ilgili çok önemli bilgiler öğrenilmeye başlanmıştır. Bugünkü Kayseri şehri sınırları içerisinde yer alan“Kültepe”de bu tarihi araştırmaların yapıldığı en önemli arkeolojik bölgelerinden birisi durumundadır. Bahse konu dönemde Mezopotamya-Asur üzerinden Anadolu'ya doğru olan ticaret yolu üzerindeki en büyük pazar merkezlerinden biri olduğu anlaşılan Kültepe'de gün yüzüne çıkarılan“Çivi Yazı”tabletler sayesinde tarihe ışık tutulmaya başlanmıştır. Elde edilen belgelerden, dönemin uygarlıklarının ne derece gelişmiş ekonomik ve sosyo-kültürel yapıya sahip oldukları anlaşılmıştır. Bu sayede, günümüzde önemi ortada olan uluslararası ticaretin, 4000 yıl önce başarıyla nasıl uygulandığı ve medeniyetler arası ilişkilerin gelişim sürecinin değerlendirilmesi imkânına kavuşmuş bulunmaktayız. Bu kapsamda yapılan çalışmada, Kültepe arkeoloji bölgesinde bulunan çivi yazı tabletler ışığında Anadolu'nun durumu incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çivi yazı tabletlerin içeriklerine göre, Asur ticaret koridoru, bölgedeki siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yapı incelenmiş, ikinci bölümde ise, bölgenin ticaret merkezleri durumundaki en önemli yerleşim alanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the most basic and reliable source in the history of civilization is the written documents and historical research. The study of the history of Anatolia, which is the geography of our country and the societies living in this shade in the past, started the Western scientists in the beginning of the century and then continued by Turkish scientists. From the thousands of sources written in the Sumerian, Akkadian, Babylonian, Assyrian and Hittite languages, which began to unravel, the mysteries in which it was born, began to learn very important information about the structure, economy and socio-cultural life of the tribes in Mesopotamia, Anatolia and neighboring regions where the first high civilizations were born.“Kültepe”is one of the most important archaeological sites of these historical researches located in the city of Kayseri. In the said period, the history of Mesopotamia through Assyria was one of the largest market centers on the trade route to Anatolia leraned by cuneiform tablets have been shed by light in Kültepe. From the obtained documents, it has been understood how advanced civilizations of the period have developed economic and socio-cultural structure. In this way, we have gained the opportunity to evaluate how the international trade, which is important nowadays, successfully applied it 4000 years ago and the development process of relations between civilizations. In this study, The status of Anatolia in the light of cuneiform tablets in the archaeological region of Kultepe. The study consists of two parts. In the first chapter, according to the content of cuneiform tablets, Assyrian trade corridor, political, economic and socio-cultural structure in the region examined, In the second section, the most important settlement areas in the commercial centers of the region were evaluated.