Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinde sepsis farkındalığının araştırılması
Researching of sepsis awareness among Cerrahpasa Medical Faculty students
  1. Tez No: 650010
  2. Yazar: YUNUS EMRE UZUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sepsis; enfeksiyona bağlı uygunsuz konak yanıtının neden olduğu, hayatı tehdit edici organ yetersizliği durumudur. Mortalitesi ve maliyeti oldukça yüksek bir hastalıktır. Son yıllara kadar sepsis tanısı konulmasında spesifik tanı kriterlerinin olmaması sepsisin tanınması, tedavisini geciktirmiştir ve mortalite oranları daha da artmıştır. Biz de bu çalışmamız ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) öğrencilerinin sepsis konusunda farkındalık düzeyini belirleyip aynı zamanda da bu farkındalık düzeyini arttırmayı hedefledik. Çalışmamız İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri arasında yapılmış anket çalışması olup, 2019 - 2020 yılında öğrenim görmekte olan 2180 öğrenciden 1253'ünün katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya katılım için; çalışma tarihleri arasında CTF'de eğitim alıyor olmak, anket formunu eksiksiz doldurmak ve gönüllü olmak şartları belirlenmiştir. Anket formları öğrencilere online olarak ulaştırıldı ve sonuçlar yine online olarak toplandı. Çalışmanın dışlama kriteri bulunmamaktadır. Anket formunda sosyodemografik bilgiler ve sepsis ile ilgili sorular yer almaktadır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler oluşturulup değişkenler arasındaki ilişki ki-kare ve ki-kare monte carlo analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a life-threatening organ failure due to infection with high mortality and cost worldwide. Sepsis diagnosis and initiation of treatment has delayed because of the absence of spesific diagnostic criteria. In our study, we aimed to determine and increase the awareness level of the medical students. Our study was performed among the students of Cerrahpasa Medical Faculty in 2019-2020 year of education, and was conducted with the participation of 1253 of 2180 students. Survey forms designed, delivered and answered via online by the participants. The questionnaire form examined, socio-demographic features such as students' age, gender, class etc. and also form evaluated the knowledge of sepsis. Dependent and independent variables were assigned and the relationship between variables was evaluated by chi-square and chi-square monte carlo analysis.