İlişki doyumu ile empati, kıskançlık ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between empathy, jealousy and personality traits with relationship satisfaction
  1. Tez No: 650026
  2. Yazar: AYLİN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ilişki doyumunun empati, kıskançlık ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. 308 gönüllü katılımcıdan İlişki Doyumu Ölçeği, Temel Empati Ölçeği, Çokboyutlu Kıskançlık Ölçeği ve Temel Kişilik Özellikleri Envanteri aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırma verileri ilişki doyumu ile empati, empatinin alt boyutları olan duygusal ve bilişsel empati, kıskançlık, kıskançlığın alt boyutları olan davranışsal, duygusal ve bilişsel kıskançlık ve kişiliğin alt boyutları olan dışadönüklük, sorumluluk, uyumluluk, deneyime açıklık, duygusal tutarsızlık, olumsuz değerlilik arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla analiz edilmiştir. Buna ek olarak, tüm veriler demografik veriler kapsamında bir kez daha analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ilişki doyumu ile kıskançlık, davranışsal ve bilişsel kıskançlık arasında negatif korelasyon bulunmuştur. İlişki doyumu ile empati, duygusal ve bilişsel empati, duygusal kıskançlık arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yüksek düzeyde ilişki doyumunun, düşük düzeyde dışadönüklük, duygusal tutarsızlık ve olumsuz değerlilik kişilik özellikleri ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Yüksek düzeyde ilişki doyumunun, yüksek düzeyde uyumluluk ve deneyime açıklık kişilik özellikleri ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. İlişki doyumu ve sorumluluk kişilik özelliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Mevcut araştırma bulguları, benzer değişkenleri içeren araştırma bulguları kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between empathy, jealousy, personality traits and relationship satisfaction is investigated. Data is collected through Relationship Assessment Scale, Basic Empathy Scale, Multidimensional Jealousy Scale and Basic Personality Trait Inventory by 308 volunteer participants. The study included all variables to investigate the relationship between relationship satisfaction, empaty, emotional and cognitive empathy as dimensions of empathy, jealousy, behavioral, emotional and cognitive empathy as dimensions of jealousy and extraversion, conscientiousness, agreeableness, openness to experience, neuroticism and negative valance as dimensions of personality trait. In addition to this, all variables are analyzed once again for demographic data. According to the results of the study, there is a negative corelation between relationship satisfaction and jealousy, behavioral jealousy and cognitive jealousy. There is no significant relationship between relationship satisfaction and empathy, emotional and cognitive empathy and emotional jealousy. Moreover, high level of relationship satisfaction is corelated with low level of extraversion, neuroticism and negative valance personality traits. High level of relationship satisfaction is corelated with high level of aggreableness and opennes to experience personality traits. There is no significant relationship between relationship satisfaction and conscientiousness personality trait. The findings of the study are discussed based on literature which has similar variables with this study.