Ters yüz edilmiş sınıf yönteminin İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin özerklik algıları ve dilbilgisi öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of flipped classroom on English preparatory students' autonomous perceptions and attitudes towards learning grammar
- Tez No: 650025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz modern dünyasında kültürler arası bildirişim için yabancı dil öğrenmek artık bir gereklilik haline gelmiştir. Bu durum da birçok dil öğrenme yöntemi ve tekniğini beraberinde getirmiştir. Yabancı dil öğrenme ortamlarında kullanılan birçok yöntem ve teknik olmasına rağmen, sınıf içi etkinlik ve etkileşim için zaman yeterliliğinin bir problem olarak var olduğu düşünülmektedir. Zaman problemini çözmek için yapılan uygulamalar genellikle telafi dersleri ile sınırlı kalmıştır. Ancak gelişen dünyada teknolojinin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da etkisini hissettirmesi ile beraber yeni yöntem ve teknikler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan ters yüz edilmiş sınıf yöntemi, öğretmene sınıf içerisindeki etkinlikleri ve geri dönütü sağlamak adına zaman kazandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı ters yüz edilmiş sınıf yönteminin öğrencilerin özerk öğrenmelerine ve İngilizce dilbilgisi öğrenmeye yönelik tutumlarına etkilerini ve öğrencilerin ters yüz edilmiş sınıfa yönelik görüşlerini incelemektir. Bu araştırmada ters yüz edilmiş sınıf yönteminin öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerine etkisini özerklik algılarını ve İngilizce dilbilgisi öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek için karma araştırma yöntemlerinden iç içe desen kullanılmıştır. Çalışma grubu Çağ Üniversitesi'nde main course dersi alan 24 hazırlık öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri, özerklik algı ölçeği ve İngilizce dilbilgisi öğrenmeye yönelik tutum ölçeği ile toplanmıştır. Nitel verileri ise ters yüz edilmiş sınıf yönteminin öğrencilerin öğrenme süreçlerine ilişkin görüşlerini betimlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu soru formu ile toplanmıştır. Nitel verileri desteklemek amacı ile öğrencilerden ders günlüğü toplanmıştır. Elde edilen veriler için, öncelikle, dağılımın normalliği test edilmiş, normallik sağlandığı için parametrik testler kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön test ve son testleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak amacıyla karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde frekans dağılımı ve açık uçlu sorular için içerik analiz yöntemi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ters yüz edilmiş sınıf yöntemi kullanan deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ve uygulama sonrası Özerklik algı ölçeği ve İngilizce dilbilgisi öğrenmeye yönelik tutum ölçeği puanları arasındaki değişimin son test lehine anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin görüşlerinin daha çok ters yüz edilmiş sınıf yönteminin öğretimde verimliliğe, zaman yönetimine ve güdülenmeye olan etkisi üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Ters yüz edilmiş sınıf yönteminin derste kullanılmasına ilişkin, öğrenciler yöntem ile öğrenmelerinin daha pekiştiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, learning a foreign language has become a necessity for intercultural communication. This has brought many language learning methods and techniques. Although there are many methods and techniques used in foreign language learning environments, it is thought that time adequacy for classroom activity and interaction exists as a problem. Practices to solve the time problem were generally limited to the remedial classes. However, in the developing world, with the effect of technology in education, as in all fields, new methods and techniques have emerged. One of these, the flipped classroom method, saves time for the teacher to provide activities and feedback in the classroom. The aim of this study is to investigate the effects of flipped classroom method on students' autonomous learning perceptions and students' attitudes towards learning English grammar and students' views on the flipped class. In this study, an embedded design, one of the mixed research methods, was employed to determine the effect of the flipped classroom method on the English learning process. The study group consisted of 24 preparatory students who take main course at Çağ University. Quantitative data of the study was obtained through autonomous learning perception scale and attitude scale towards learning English grammar. Qualitative data was collected by an open-ended questionnaire developed by the researcher in order to describe the students' views on the learning process of the flipped classroom method. Course diaries were collected from students to support qualitative data. In the analysis of the data obtained, firstly, the normality of the distribution was tested, and parametric tests were used because normality was provided. In order to determine whether there is a significant difference between the pre-test and post-test of the students in the experimental and control groups, two way variance analysis for mixed measurements was performed. In the analysis of qualitative data, frequency analysis and content analysis method was applied for open-ended questions. The quantitative results of the study showed a statistically significant difference between pre-and-post-test scores of the experimental group. In addition, Quantitative results showed that the opinions of the students mostly focus on the effect of the flipped classroom method on efficiency in learning, time management and motivation. Regarding the use of the flipped classroom method in the lesson, the students stated that they learned and practised more with the method.