Yakın ilişkilerde bağışlama: Bağışlamanın; bağlanma, benlik saygısı, empati ve kıskançlık değişkenleri yönünden incelenmesi
Forgiveness in close relationship: The investigatement of forgiveness in terms of attachment, sels-esteem, empathy and romantic jealousy
  1. Tez No: 250105
  2. Yazar: ASLI ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bağışlama, son zamanlarda psikoloji araştırmalarında sıklıkla ele alınmaktadır. Yakın ilişkilerde ve evli çiftlerde bağışlama, bağışlamanın bileşenleri ve bağışlama süreci, bağışlama ve bireysel değişkenlerle bağışlamanın ilişkisi gibi konularla ele alınmaktadır.Bu araştırmada, bağışlama ile bir takım psikolojik değişkenlerin ilişkisi incelenmiştir. Bu değişkenler, bağlanma, benlik saygısı, empati, romantik kıskançlık ve empati ile evli çiftlerin eşlerine incinme dereceleridir. Çalışmada, evli bireylerde, evliliklerine ilişkin doyumları, benlik saygısı düzeyleri, bağlanma, romantik kıskançlık, empatik eğilimleri, incinme düzeyleri açısından cinsiyet temelli farklılıkların olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın diğer amacı, evli bireylerde ele alınan araştırma değişkenlerinin bağışlamayı yordama gücünün incelenmesidir.Araştırmanın sonucunda, incinme derecesi, evlilik doyumları ve empati düzeyi açısından evli bireylerde cinsiyet temelli farklılık bulunmuştur. Çalışmada, evli kadınların incinme düzeylerinin, evli erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. İlişki doyumu açısından evli erkeklerin evli kadınlara göre ilişkilerinden daha çok doyum aldığını ifade ettikleri görülmüştür. Kadınlarla erkekler arasında sahip olunan empati açısından farklılık bulunmuştur. Evli kadınların empati düzeyinin evli erkeklerden daha yüksek olduğu bulgusu edinilmiştir. Diğer değişkenlerde cinsiyet temelli anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.Araştırmanın sonucunda, bağışlamanın en iyi yordayıcılarının 2. tür kıskançlık tetikleyicilerinin, empatinin, incinme derecesi ve benlik saygısının olduğu görülmüştür.Bu değişkenler arasında sadece incinme algısının bağışlamayı olumlu olarak yordamaktadır. Diğer değişkenler evli bireylerde bağışlamayı anlamlı olarak yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Forgiveness has been discussed frequently in psychology researches. The subjects such as components of forgiveness, forgiveness process, and its correlate with individual variables have been handled on couples in close relationships and on married couples.In this study, forgiveness and some kind of psychology variables have been examined. This variables are, attachment, self-esteem, romantic jealously, empathy and perception of injured. In this study of married individuals, marital satisfaction, self- esteem, empathy, attachment, level of injured were investigated in terms of gender. Other purpose of the study is the predictive power of this research variables in married individuals.At the end of this study, it is found that, there are gender differences in perception of injured, marital satisfaction and empathy. In this study, injured levels of women are higher than married man. In the terms of marital satisfaction, it is seemed that men reported higher marital satisfaction than women. There is a gender difference in empathy. Women have high empathy level than man. In the other individiual variables, comparisons in terms of gender have not revealed significant differences.The result of this study, it is found that, the best predictors of forgiveness are, 2. type jealousy stimuli (partners sexual relationship with another), empathy, perception of injured and self-esteem.Among this variables, only perception of injured positively predicts the forgiveness. The other variables have not predict significantly.