Mevdûdî'nin tefsirinde Kur'ân ilimleri
Qur'anic sciences in Mawdudi's commentary
- Tez No: 650032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mevdûdî ve eserleri akademik olarak çeşitli yönleri ile çalışılmıştır. Ancak Tefhîmü'l-Kur'ân, Kur'ân İlimleri açısından ne çalışılmış ne de incelenmiştir. Bu nedenle tez konumuz olarak Kur'ân İlimleri açısından Tefhîmü'l-Kur'ân'ı ele almayı istedik. Bu eserin incelenmesi bizim için birkaç açıdan önem arz etmektedir. Bunlardan bir tanesi çağdaş dönemde yazılmış olması ve klasik tefsir anlayışını muhafaza etmesinin yanında, insanı merkeze alması ve onu, Kur'ân'ın iklimi ile buluşturmayı amaçlaması ve bu doğrultuda sade ve anlaşılır bir uslûb kullanmasıdır. Bundan dolayıdır ki bu eseri eline alan herkes çok az bir gayretle zorlanmadan Kur'ân âyetlerinin manalarını anlayacaktır. Literatür tartışmalarına girmeden kendisine lazım olacak miktarda bilgiye sahip olacaktır. Ayrıca aldığı bu bilgileri düstur olarak bilecek ve hayatını bunların üzerine bina edecektir. Müfessirin eserini yazmasındaki temel gayesi de budur. Bu eseri önemli kılan diğer bir husus ise yazıldığı dönemin şartlarına ve problemlerine kayıtsız kalmamasıdır. Bu sayede İslam'ın modern hayata bakışını ortaya koymuş ve onun insan hayatının her alanına dokunan bütüncül bir anlayışa sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mevdûdî and his works have been studied academically from various aspects. However, Tefhîmü'l-Qur'an has not been studied in terms of the knowledge of the Quran. For this reason, as our thesis topic, we wanted to consider Tefhîmü'l-Kur'ân in terms of the Qur'anic Sciences. The study of this work is important for us in several ways. One of them is that it was written in the contemporary period. The second is to keep the classical tafsir understanding. The third is to use a simple and understandable style that takes the human to the center and aims to bring it together with the climate of the Qur'an. For this reason, anyone who takes this work will understand the meaning of the Qur'anic verses without any effort. He / she will have the amount of information he / she needs before entering into the literature discussions. In addition, he will know this information as an idea and build his life on them. This is the main aim of the writer to write his work. This work is not indifferent to the conditions and problems of the period in which it was written, and in this way, it has revealed the view of Islam to modern life and showed that it has a holistic understanding that touches every aspect of human life.