Mecmû'a-i Eş'âr, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, numara: NEKTY03473 (1B-36A) (İnceleme-MESTAP Tablosu-karşılaştırmalı metin)
Mecmû'a-i Eş'âr, Istanbul University Rare Books Library, number: NEKTY03473 (1B-36A) (Examination-comparative text-MESTAP Table)
- Tez No: 650035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03473 numarada kayıtlı olan Mecmûՙa-i Eşՙâr isimli şiir mecmuasının 1b-36a varaklı arasında yer alan şiirlerin transkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metni ve incelemesinden oluşmaktadır. Çalışmanın amacına, önemine, yöntemine ve konusuna değinildikten sonra ilgili mecmua tanıtılmış, mecmuada yer alan şiirler ve şairlerle ilgili çeşitli bilgiler verilmiş, sayısal veriler tablolar ve grafiklerle gösterilmiştir. Ardından mecmuanın ilgili kaynaklarla karşılaştırması yapılarak transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur. Karşılaştırma yapılan eser ile mecmua arasındaki farklar dipnotlar ile gösterilmiştir. Mecmuadan elde edilen bilgiler ve veriler sonuç kısmında belirtilmiştir. Mecmuanın 1b-36a varakları arasında 46'sı Farsça, 362'si Türkçe olmak üzere toplam 408 şiir yer almaktadır. Bu şiirler 15. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında yaşamış mahlasını tespit edebildiğimiz 133 şair tarafından 8 farklı nazım şekliyle kaleme alınmıştır. Şiirler 22 farklı aruz kalıbıyla yazılmıştır. Farsça şiirler inceleme kısmına dahil edilmemiştir. Çalışmamızda yer alan muhteva tablosu ise Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın amacı dîvânı bulunmayan ve çeşitli nedenlerle tezkire gibi kaynaklarda yer almayan şairlerin şiirlerini gün yüzüne çıkarmak, dîvânı bulunan ya da hakkındaki bilgilere muhtelif kaynaklardan ulaşabildiğimiz şairlerin yeni şiirlerini ortaya koymak, varsa şiirlerindeki eksiklikleri tamamlamak, dîvân nüshalarında şiirleri okumaya engel olan yıpranmalar bulunuyorsa bu şiirlerin doğru okunmasına katkı sağlamaktır. Şairini tespit edemediğimiz şiirleri araştırmacıların dikkatine sunmak da bir diğer amacımızdır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the analysis and transcribed comparative study of the poems between the pages 1b-36a in the poetry journal Mecmûՙa-i Eşՙâr that is registered in number NEKTY03473 in Istanbul University Library of Rare Books. After explaining the goal, importance, method and the subject of this study, the journal has been introduced, various informations regarding the poems and poets in the journal has been shared, and showed with numeric datas, tables and graphics. Following that is journals comparison with related academic sources and transcription. Differences between compared works and the journal has been showed in footnotes.The information and data from the journal has been shared in the conclusion. Between the pages 1b-36a of the journal there is 408 total poems with 46 Persian, 362 Turkish poems. These poems have been written in 8 different poetry styles by 133 poets with pseudonyms that could be confirmed that lived between the 15th and 19th century. Poems have been written with 22 different prosodies. Persian poems have not been included in the review. The content table of this work has been prepared in accordance to Systematic Classification Project of Journals (MESTAP). The goal of our study is to unearth the poems of the poets without diwans, presenting the newer poems of the poets with diwans and that you can reach informations regarding them via various resources, completing the missing parts of the poems if such exist and contributing the correct reading of these poems if there are wears and ageing that would prevent them to be read correctly in diwan copies. Another of ours is to present the works of the poems that we could not confirm the poets of.