Mecmû'a-i Eş'âr ve Makâlât-ı Mahbûbiyye, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Numara: NEKTY00147 (25b-54b) (İnceleme-MESTAP Tablosu-Karşılaştırmalı Metin)
Mecmû'a-i Eş'âr and Makâlât-ı Mahbûbiyye
  1. Tez No: 857006
  2. Yazar: MUHSİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan NEKTY00147 numaralı Mecmû'a-i Eş'âr ve Makâlât-ı Mahbûbiyye adlı şiir mecmuasının 25b-54b varakları arasındaki şiirleri çeviri yazıya aktarmak; bu konuyla alakalı yayınlanmış diğer nüshalarla karşılaştırmalar yaparak aradaki farkları tespit etmek; ve bu mecmuada bulunan manzumelerin meçhul müelliflerini araştırmacıların dikkatine sunmaktır. Böylelikle divanlarda olmayan veya eksik yazılan kelimelerin doğrusunu gün yüzüne çıkarmaktır. Mecmuanın ilgili varaklarında toplamda 146 şiir ve 39 şair bulunmaktadır. Bunlardan 34 şairin hayatına ulaşılıp bilgi verilmiş 5 şairin ise hayatı hakkında bilgi bulunamamıştır. 59 gazel, 55 müfret, 4 kıt'a, 3 terci-i bend, 1 kaside, 1 nazm, 1 muaşşer, 3 müstezad, 1 tuyuğ, 2 murabba ve 1 muhammes olmak üzere 12 nazım biçimiyle yazılmıştır. Mecmuada geçen şiirler 16. yüzyıl ve 19. yüzyıl arasında yaşamış şairlere aittir. Mecmuada aruzun 10 farklı kalıbına yer verilmiştir. Arapça ve Farsça yazılan şiirler incelemeye dahil edilmemiş sadece Türkçe şiirler incelenmiş ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to transcribe the poems between pages 25b-54b of the poetry magazine called Mecmû'a-i Eş'âr ve Makâlât-ı Mahbûbiyye, numbered NEKTY00147, located in Istanbul University Rare Works Library; to identify differences by making comparisons with other published copies on this subject; and to bring to the attention of researchers the unknown authors of the poems in this magazine. Thus, it is to bring to light the correct words that are not in the divans or are written incompletely. There are a total of 146 poems and 39 poets in the relevant pages of the magazine. Of these, the lives of 34 poets were reached and information was given, and information about the lives of 5 poets was not found. It was written in 12 verse forms, including 59 ghazals, 55 stanzas, 4 stanzas, 3 terci-i bends, 1 kaside, 1 verse, 1 muaşşer, 3 müstezad, 1 tuyuğ, 2 murabba and 1 muhammes. The poems in the magazine belong to poets who lived between the 16th and 19th centuries. 10 different patterns of aruz are included in the magazine. Poems written in Arabic and Persian were not included in the analysis, only Turkish poems were examined and prepared in accordance with the Systematic Classification of Magazines Project