Design and scheduling of periodic review kanban systems
Periyodik kontrollü kanban sistemlerinin tasarımı ve çizelgelemesi
  1. Tez No: 65005
  2. Yazar: FERYAL ERHUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET PERİYODİK KONTROLLÜ KANBAN SİSTEMLERİNİN TASARIMI VE ÇİZELGELEMESİ Feryal Erhun Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. M. Selim Aktürk Haziran, 1997 Tam-zamanında üretim (TZÜ) son yıllarda tekrarlı üretim sistemlerinde çok sık kullanılan bir terimdir. TZÜ gereken malzemeye, gereken zaman ve gereken yerde ulaşma idealidir. TZÜ sistemlerinin ve çekme tipi üretim sistemlerinin en önemli elemanlarından biri Kanban sistemidir. Kanban sistemi, TZÜ sistemlerinin bilgi akışını da sağlayan atölye kontrol mekanizmasıdır. Bu çalışmada amaç çok ürünlü, çok aşamalı, çok dönemli, akış hatlı, periyodik kontrollü Kanban sistemlerinde çekme süresinin, kanban sayılarının ve kanban büyüklüklerinin. belirlenmesidir. Önerilen yöntem, çizelgeleme ve gerçek tedarik süreleri gibi işlem özelliklerinin tasarım üzerindeki etkilerini de gözönüne almaktadır. Anahtar sözcükler. Tam-zamanında-üretim sistemleri, Kanban sistemleri, Periyodik kontrollü sistemler, Çizelgeleme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND SCHEDULING OF PERIODIC REVIEW KANBAN SYSTEMS Feryal Erhun M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Assis. Prof. M. Selim Aktürk June, 1997 In the last, years, the term just-in-time (JIT) has become a common term in repetitive manufacturing systems. It can be defined as the ideal of having the necessary amount of material available where it is needed and when it is needed. One of the major elements of JIT philosophy and pull mechanism is the Kanban system. This system is the information processing and hence shop floor control system of JIT philosophy. In this study, we propose an algorithm to determine the withdrawal cycle length, kanban size and number of kanbans simultaneously in a periodic review Kanban system under multi-item, multi-sta.ge, multi-period modified flowline production setting. The proposed algorithm considers the impact of operating characteristics such as scheduling and actual lead times on design parameters. Key ivords: Just-in-time, Kanban systems, Periodic review systems, Scheduling m