Türkiye'deki serbest bölgelerin performans açısından değerlendirilmesi
The performance evaulation of the free zones in Turkey
  1. Tez No: 320093
  2. Yazar: SEVAL KABAKOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. F. BURCU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Literatürde küresel ekonominin üsleri olarak adlandırılan serbest bölgeler, Türkiye'nin dışa açık ve Avrupa Birliği hedeflerine yönelik ekonomik politikası kapsamında daha fazla yararlanılması gereken araçlardan biridir.Serbest Bölgeler, 2012 yılı itibariye Türkiye toplam ticaretine 22,6 milyar$, istihdamına 54000 kişi, yabancı yatırımına 31 milyar$ katkı sağlayarak ekonomik sistemi güçlendirmişlerdir. Türkiye ekonomisi gündeminde son yıllarda cari açık ve 2023 yılı 500 milyar$ ihracat hedeflerinden bahsedilmektedir. Bu hedeflere ulaşmada serbest bölgelerden etkin şekilde yararlanılması ve gerekirse serbest bölgelerden daha fazla verim alınacağı yeni nesil ekonomik bölgelere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışma kapsamında, Serbest Bölgelerin değişim ve gelişim sürecine öneriler sağlanmak amacıyla, 10 yıllık süreçteki performansları, performansını etkileyen kriterler, ülke ekonomisine olumlu, olumsuz katkıları, Türkiye'deki Serbest bölge uygulamaları, ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma kapsamında Serbest Bölge farklılıkları, serbest bölge kriterlerinin yıllık değişim oranları aracılığı ile kanıtlanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Serbest Bölge, Performans Kriterleri, Türkiye Ekonomisi, Serbest Bölge Performansı.
Özet (Çeviri)
The Free Zones which are called as economic bases in the literature, is one of the tools to be exploited more with in the scope of Turkey?s outward-oriented economy policy and European Union objectives.The Free Zones have strengthened the economy by adding value 22.6 million$ to Total Trade, 54000 person to employment, 31billion$ to international investments. In recent years, it is mentioned about current deficit and 500 billion$ export targets in 2023 at Turkey?s economy agenda. To achieve these goals, it is aimed to transform the free zones to the new generation zones that have more effective utilization.In this study to be provide recommendations to the change and development process of free zones; the performances in 10 years, performance criterias, the positive and negative contributions to country?s economy, free zone applications in Turkey is discussed. In the scope of investigation; regional differences is proved by using the annual rates of free zone?s criterias.KEY WORDS: Free Zone, Performance Criterias, Turkish Economy, Free Zone Performance.