Katyonik ve anyonik çift karakterli molekül içeren liyotropik sıvı kristallere helisinin etkisi
Effects of helicin on lyotropic liquid crystals containing a cationic and anioni̇c amphiphilic molecule
- Tez No: 650117
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ALAMAN AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışmada, katyonik çift karakterli molekül dodesilamonyum klorür (DDACl) ve anyonik çift karakterli moleküller sodyum dodesil sülfat (SDeS) ile sodyum desil sülfatın (SDS) oluşturduğu üç farklı nematik disk (Nd) fazlardan kolesterik disk fazlar (Chd) indüklenmiştir. Her iki sisteme optikçe etkin madde olan helisin ilave edilerek sarmal adım uzunluklarına etkisi araştırılmıştır. Katyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistem dodesilamonyum klorür (DDACl / oktanol / su) sistemine anyonik çift karakterli moleküller olan SDeS ve SDS ilave edilerek nematik disk faz dokuları polarize mikroskopla belirlendi. Daha sonra bu fazlara optikçe etkin helisin eklenerek kolesterik disk fazlar elde edildi. Helisin miktarı ve sıcaklık arttırılarak ölçüm yapıldı. Her üç sistemde de optikçe etkin helisinin derişimi arttırıldığında sarmal adım uzunluklarının kısaldığı gözlendi. Anyonik çift karakterli moleküllerin (SDeS, SDS) miktarı arttırıldığında ters misel oluşmuş olabileceği düşünüldü. Katyonik (DDACl) – anyonik (SDeS) ve katyonik (DDACl) – anyonik (SDS) sistemleri, katyonik (DDACl) sistemine göre döndürme gücünün daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Hidrofob kısmın uzunluğuna göre de SDeS' nin SDS' den sarmal oluşturmada daha etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anyonik ve katyonik çift karakterli sistemlerin sıcaklığa karşı daha duyarlı olduğu gözlendi. Bu durum, çift karakterli molekül tipine ve helisinin misel şeklini bozmasına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Cholesteric disc phases (Chd) were induced from three different disc (Nd) phases formed by dodecylammonium chloride (DDACl) and anionic double molecules sodium dodecyl sulphate (SDeS) and sodium decyl sulphate (SDS). The optical active substance helicin was added to both systems and its effect on pitch was investigated. Nematic disc phase tissues were determined by polarized microscope by adding cationic dual character liquid crystal system dodecyl ammonium chloride (DDACl / octanol / water) dodecyl anionic dual character SDeS and SDS. Then, by adding optically active helicin to these phases, cholesteric disc phases were obtained. The measurement was made by increasing the temperature and temperature of the helicin. In all three systems, it was observed that when the concentration of the optically active helicin was increased, the helical step lengths were shortened. It was thought that when the amount of anionic dual character molecules (SDeS, SDS) was increased, reverse micelle might have been formed. It is concluded that cationic (DDACl) - anionic (SDeS) and cationic (DDACl) - anionic (SDS) systems have higher rotation power than cationic (DDACl) system. According to the length of the hydrophobic part, it has been determined that SDeS is more effective in forming spirals from SDS. In addition, it was observed that anionic and cationic dual character systems are sensitive to temperature. This can be attributed to the type of molecule with dual characters and the distortion of the helicin micelle shape.