Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin 'kuvvet ve hareket' konusu ile ilgili grafik çizme, okuma ve yorumlama becerileri ile grafiklere yönelik duyuşsal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the secondary school 6th grade students' graphic drawing, reading and interpretation skills and effective features for graphics about 'force and motion'
  1. Tez No: 650135
  2. Yazar: SEÇİL DAĞDEVİRENLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜN BİNZET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada,“Kuvvet ve Hareket”konusunda 6. Sınıf öğrencilerinin, grafik okuma ve yorumlama ile grafik çizme beceri düzeylerini belirlemek, grafiklere yönelik öz-yeterlik inanış ve tutumlarını ölçmek ve grafik türlerine göre grafik okuryazarlık algısını ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı tarafından, grafik okuma ve yorumlama ile grafik çizme beceri düzeylerini belirlemek için ″Kuvvet ve Hareket″ konusu ile ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan bir“Grafik Okuma Yorumlama ile Çizme Beceri Testi (GOYÇBT)”geliştirilmiştir. Grafiklere yönelik öz-yeterlik inanışları, tutumları ve grafik okuryazarlık algıları gibi duyuşsal özellikleri belirlemek amacıyla literatürde bulunan ″Grafiklere Yönelik Öz-yeterlik İnanışları ve Tutumlar (GYÖİT)″ ölçeği ile ″Grafik Türlerine Göre Grafik Okuryazarlık Algısı (GTGOA)″ ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında, Mersin ilinde yer alan farklı türlerdeki ortaokullarda (imam hatip ortaokulu, genel devlet ortaokulu ve özel ortaokul) 6. sınıflarında öğrenim gören 1347 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada geliştirilen beceri testinde yer alan grafik yorumlama ve okuma becerilerini ölçmede kullanılan çoktan seçmeli sorularının analizinde; SPSS paket programı kullanılmış, grafik çizme ile ilgili olan açık uçlu soruların analizinde literatürde bulunan dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Öğrencilerin grafik çizimlerine ilişkin değerlendirmede kullanılan dereceli puanlama anahtarında, öğrencilerin grafik çizimlerine ilişkin yapılan değerlendirmede, öğrencilerin eksen seçimi, eksen etiketlemesi, eksen ölçeklemesi, veri girişi, nokta oluşturması ve noktaları birleştirmeleri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma sonucunda,“Grafik Okuma Yorumlama ile Çizme Becerileri Testi (GOYÇBT)”,“Grafiklere Yönelik Öz-yeterlik İnanışları ve Tutumlar (GYÖİT)”,“Türlerine Göre Grafik Okuryazarlık Algısı (GTGOA)”' nın öğrencilerin cinsiyet değişkenine bağlı olarak değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Okul türleri arasında ortaya çıkan anlamlı farklılığın ise özel ortaokul öğrencileri lehine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the skill levels of 6th-grade students about graphic reading and interpretation and drawing graphics, to measure their self-efficacy beliefs and attitudes towards graphics, and to measure the perception of graphic literacy. For this purpose, a“Graphic Reading Interpretation and Drawing Skills Test (GOYÇBT)”consisting of multiple-choice and open-ended questions related to the subject of“Force and Motion”to determine graphic reading and interpretation and graphic drawing skill levels, is developed and the test is applied to the sample group by ensuring the validity and reliability of the pilot study. In order to determine the effective features such as self-efficacy beliefs, attitudes, and graphic literacy perceptions of the graphics, the scale of“Graphic Self-Efficacy Beliefs and Graph Attitudes (GYÖİT)”and“Graph Literacy Perception according to Graph Types (GTGOA)”scale are applied. The sample of the study consists of 1347 6th-grade students studying in different types of secondary schools (imam hatip secondary school, general public secondary school, and private secondary school) in Mersin in the 2018-2019 academic year. In the analysis of multiple-choice questions used to measure graphic interpretation and reading skills in the skill test developed in the study; the SPSS package program is used, and the graded scoring key determined from the literature is used in the analysis of open-ended questions related to drawing graphics. In the graded scoring key used in the evaluation of the students' graphic drawings, in the evaluation made about the students' graphic drawings, the students' axis selection, axis labeling, axis scaling, data entry, creating points, and joining the points are taken into consideration. As a result of the research, it was concluded that Graphic Reading, Interpretation and Drawing Skills Test (GOYÇBT), Graphic Self-Efficacy Beliefs, and Graph Attitudes (GYÖİT), Graph Literacy Perception according to Graph Types (GTGOA) change based on the gender variable of students. It is determined that the significant difference between school types is in favor of private secondary school students.