Mecmuâ-i Eş'âr, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi numara: NEKTY03473 (36B-88A) (İnceleme - MESTAP Tablosu - karşılaştırmalı metin)
Mecmuâ-i Eş'âr, Istanbul University Rare Books Librarynumber: NEKTY03473 (36B-88A) (Examination - MESTAP Tableau - comparative text)
  1. Tez No: 650134
  2. Yazar: DUYGU KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinin NEKTY03473 numarada Mecmuâ-i Eş'âr adıyla kayıtlı şiir mecmuâsının 36b-88a varakları arasını inceleme ve transkripsiyonlu karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Çalışmada ilk önce 36b-88a varaklarının tanıtımı yapılmıştır. Metnin transkripsiyonu yapılmış ve metin oluşturulurken başta yayımlanmış dîvânlar olmak üzere akademik çalışmalardan yararlanarak karşılaştırması yapılmıştır. Tespit edilen farklar dipnotta verilmiştir. Kimlikleri tespit edilebilen şâirlerin kısa biyografilerine yer verilmiştir. 88 varak olan mecmuânın çalışma alanımız olan 50 varağında 181 Türkçe şiir bulunmaktadır. Bu şâirler ve kullandıkları nazım şekilleri tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca mecmuâda 154 Farsça, 4 Arapça şiir de bulunmakta olup bu şiirlerin varak ve şiir numaraları tablo halinde gösterilmiştir. Çalışmada bulunan muhteva tablosu, başta şiir mecmuâlarının ve cönklerin ayrıntılı tasnif ve dökümlerinin yapılmasını hedefleyen Mecmuâların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper is formed from research of leafs between 36b-88a of NEKTY03473 no poetry periodocial named Mecmuâ-iEş'ârform the Rare Books Library of the Istanbul University and comparative transcription text. Firstly it is made the introduction of 36b-88a leafs. Then it was made the transcription and published diwans and academic research were also comparatively used. Differences that were determined are given in footnotes. There are also short biographies of poets who's identity has been determined. On the 50 leafs of periodical, which is formed of 88, there are 181 Turkish poems. The poets and forms of odes are shown in the table. Also there are 154 Persian and 4 Arabic poems, page numbers as well as numbers of poems are shown in the table. In this research it is intended that the content table, poet periodicals and registries are detailed classified and prepared according to Systematic Classification Project of Journals (MESTAP).