Azerbaijan energy policy and cooperation with Turkey
Azerbaycan enerji politikası ve Türkiye ile işbirliği
  1. Tez No: 650136
  2. Yazar: ISMAYIL AKHUNDZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAMIA MAMMADOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Temel amacım bu çalışmayı Azerbaycan ve Türkiye'nin dış enerji stratejisi üzerine yazmak ve küresel işbirliği üzerindeki etkisini vurgulamak. Tezimde Azerbaycan petrolü, TANAP ve TAP girişimlerinden biri olan Azerbaycan petrol sahaları“Azeri-Çırak-Güneşli”,“Sahdeniz,”“Umut”ve“Abşeron”un keşfiyle keşfedildi. Bu, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan uluslararası pazarlar tarafından kullanılan Bakü-Novorossiysk, Bakü-Supsa, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum gibi önemli petrol-gaz boru hatlarında faaliyet göstermenin bir yoludur. 1994 yılında imzalanan“Yüzyıl Sözleşmesi”nin ülkenin enerji alanında başarısına neden olduğu unutulmamalıdır. Azerbaycan'ın uluslararası ilişkiler sistemine dahil olması nedeniyle, iç ve dış politikada enerji politikasının önemi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) faaliyetine, ülkenin enerji güvenliğine ve yasama sürecine dahil edilmektedir. Sonuç olarak, Azerbaycan'ın uluslararası arenada, Azerbaycan ve Türkiye'de enerji sektörü üzerindeki pozisyonu, işbirliğine olan ilginin ifade edilmesine neden olmuştur. Yüksek lisans tezi, Azerbaycan'dan ve yurtdışından enerji ve diplomatik uzmanlar tarafından yazılan makaleler, kitaplar ve dergiler kullanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
My main purpose is to write this thesis on the global energy policy of Azerbaijan and Turkey and to emphasize the impact on global collaboration. In my study, to find the Azerbaijani oil fields“Azeri-Çırak-Güneşli,”“Sahdeniz,”“Umut”and“Absheron,”one of the TANAP and TAP projects, Azerbaijani oil has been found. It is a method of working in big oil-gas pipelines such as Baku-Novorossiysk, Baku-Supsa, Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, and is used by one of the world's biggest energy firms, the financial markets. It should be recalled that the“Contract of the Century,”signed in 1994, brought about the country's progress in the field of oil. Due to Azerbaijan's participation in the international affairs system, the significance of energy policy in domestic policy is included in the Azerbaijan State Oil Company's (SOCAR) activity, energy security, and the executive and legislative process. As a result, Azerbaijan's position in the world stage on the energy market, Azerbaijan and Turkey have been given reason to show interest in cooperation. The master's thesis has been prepared using articles, books and magazines written by energy and diplomatic experts from Azerbaijan and abroad.