Bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli olarak hazırlanan ders materyalinin öğrenci başarısına ve tutuma etkisi kuvvet ve hareket konusu örneği
The effect of computer assisted instructional materials designed according to context based approach on student success and attitude force and motion unit sample
- Tez No: 707807
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞEVKİ AYVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmanın temel amacı bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli olarak geliştirilen materyalin, öğrencilerin akademik başarı ve fen dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. İlgili inceleme sürecinde bağlam olarak 6.sınıf“Kuvvet ve Hareket”ünitesi seçilmiştir. Araştırmanın amacına bağlı olarak; bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli öğretim materyali tasarlamak, uygulama öncesi öğrencilerin“Kuvvet ve Hareket”konusunda akademik başarılarını ve fen dersine yönelik tutumlarını ölçmek, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli öğretime uygun geliştirilen materyal ile öğretim yapmak, uygulama sonrası öğrencilerin“Kuvvet ve Hareket”konusunda akademik başarılarını ve fen dersine yönelik tutumlarını ölçmek ve yapılan öğretim hakkında öğrencilerin görüşlerini belirlemek şeklinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada bilgisayar destekli öğretim materyali tasarlamak amacıyla yürütülen süreçte tasarım tabanlı araştırma yaklaşımı, materyalin uygulanmasından önce öğrencilerin var olan akademik başarılarını ve fen dersine karşı tutumlarını belirlemek, materyalin uygulanmasının ardından öğrencilerin akademik başarılarında ve fen dersine karşı tutumlarındaki değişimi incelemek amacıyla yürütülen süreçte nicel yaklaşım, yapılan öğretim hakkında öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla süreç içerisinde nitel yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın materyal hazırlama süreci 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde Trabzon ili Akçaabat ilçesinde bir ortaokulda 6.sınıf seviyesinde öğrenim görmekte olan 15 öğrenci ile asıl uygulama süreci ise 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde Trabzon ili Akçaabat ilçesinde bir ortaokulda 6.sınıf seviyesinde öğrenim görmekte olan 20 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak klinik mülakatlar, yapılandırılmamış gözlem, akademik başarı testi, fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği, yansıtıcı yazı formları kullanılmıştır. Araştırmada, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli olarak geliştirilen materyalin akademik başarıya katkı sağladığı tespit edilmiştir. Tasarlanan materyalin tutuma etkisine bakıldığında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada öğrencilerin bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli olarak tasarlanan ders materyali ile yapılan öğretimi ilgi çekici ve zevkli bulduğu, materyalin öğretimi kolaylaştırdığı ve öğrencilerin motivasyonlarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Materyal tasarlama sürecinde uzmanlar, bağlam temelli bilgisayar destekli olarak geliştirilen materyalde bulunması gereken niteliklere yönelik olarak açık ve anlaşılır olma, görsellik, seviyeye uygunluk gibi çeşitli kriterlere dikkat edilmesi gerektiği düşüncesi üzerinde ortak görüş bildirmişlerdir. Elde edilen sonuçlar ışığında; fen dersi konularının öğretiminde bağlam temelli yaklaşımın kullanımının artırılması, bilgisayar destekli materyallerin yaygınlaştırılması, materyal geliştirme süreçlerinde uygulama yapılan grupla işbirliği yapılması gibi çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to evaluate the effect of computer assisted instructional materials designed according to context-based approach on student success and attitude towards science. 6th grade“Force and Motion”unit is selected as a context in regards to research process. Based on the aim of research, ıt is conducted in the form of; Designing the Computer assisted intructional materials designed according to context-based approach, Evaluating the academic success and attitude of the students towards the unit“Force and Motion”prior to practice, Instructing with the computer assisted instructional materials designed according to context-based approach, Evaluating the student success and attitude towards the unit“Force and Motion”after the practice and Identifying the opinions of students on the instruction applied. Design based research approach was used in the process conducted with the aim of designing computer assisted instructional materials, Quantitive approach was used in the process conducted with the aim of identifying student existing success and attitude towards science before the material was practiced, analyzing the change of student success and attitude towards science after the material was practiced, Qualitative approach was used in the process conducted with the aim of identifying opinions of students on the instruction applied. Material preparation process of the research was done with the 15 6th graders studying in the Trabzon-Akçaabat in the fall semester of 2020-2021 academic year, actual practice process was done with the 20 6th graders studying in the Trabzon, Akçaabat in the fall semester of 2020-2021 academic year. As a data collection tool, clinical interview, unstructured observation, academic achievement test, attitude scale for science, reflective writing forms were used. It is contained that Computer Assisted Instructional Materials designed according to context based approach contributes to academic success. It is defined that there wasn't a significant variation considering the effect of material designed on attitude. It is reached the conclusion that students find the instruction applied with the computer assisted instructional materials designed according to context based approach interesting and pleasurable, the material makes education easier and improves student motivation. Specialists reached a consensus on the idea of attention should be paid to various criterias such as being open and clear, visuality, grade-appropriation intended for qualities computer assisted instructional materials designed according to context based approach should have. In consideration of the informations obtained, various suggestions made such as the use of Context based approach in science should be enhanced, computer assisted materials should be extended, collaborating with the group applicated in the process of material development.