Avrupa Birliği'nde genç işsizliğiyle mücadele politikaları ve Türkiye için öneriler
The policies of the European Union for tackling youth unemployment and policy recommendations for Turkey
- Tez No: 650137
- Danışmanlar: PROF. DR. SARİYE BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
15-24 yaş arasındaki kişilerin çalışma isteği ve iradesine sahip olmalarına rağmen iş bulamaması durumu olan genç işsizlik, son yıllarda tüm dünyada dikkat çekici oranda artmış, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere pek çok ülkede ekonomik problemlerin ilk sıralarında yer almaya başlamıştır. 1970'lerde petrol şokları ile işsizlik sorunu ile karşılaşmaya başlayan AB'de, özellikle 2007-2008 küresel finans krizi ve devlet borç krizleriyle birlikte genç işsizlik, önemli ölçüde artmıştır. Ancak, 2000-2019 dönemindeki AB ülkelerinin genç işsizlik oranları incelendiğinde, Birlik ülkeleri arasında Almanya, Avusturya ve Hollanda'nın bu açıdan en iyi durumdaki ülkeler olduğu görülmektedir. Türkiye'de genç işsizlik sorunu ise, özellikle 2012 yılından sonra gittikçe büyümeye başlamış ve 2019 yılında ise neredeyse 15-24 yaş aralığındaki her dört gençten biri işsiz kalmıştır. Ayrıca 2018 yılında ne eğitimde ne istihdamda olan gruptaki genç işsizlik oranı da AB ortalamasından neredeyse iki buçuk kat fazla olmuştur. Bu çalışmanın amacı, dünyada domino etkisi yaratan 2007-2008 küresel finans krizi ile birlikte AB'de ciddi şekilde artan genç işsizlik problemine karşı Birlik düzeyinde hangi önlemlerin alındığını ortaya koymak; bu konuda başarılı olan örnekler olarak kabul edilen Almanya, Avusturya ve Hollanda'nın genç işsizliğe ilişkin uyguladığı politikaları incelemek ve bu ülkelerin tecrübeleri ışığında Türkiye'de de giderek derinleşen genç işsizlik sorunun azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına katkı yapabilecek politika önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Meaning failure to find a job in spite of the wish and will to work of the people between the ages of 15 and 24, youth unemployment has increased to a remarkable extent in the whole world in the recent years and started to rank the first among the economic problems in many countries especially in Turkey and the European Union (EU). In the EU, which started to face oil shock and unemployment in 1970s, youth unemployment increased to a considerable extent with 2007-2008 global financial crisis and public debt crises. However, examining the youth unemployment rates in the EU countries during the period between 2000 and 2019, it is seen that Germany, Austria and the Netherlands constitute the countries having the most favourable situation among the Union countries in this respect. Starting to grow especially after 2012, the youth unemployment problem in Turkey led almost one person among four between the age of 15 and 24 to be unemployed in 2019. In addition, in 2018, the youth unemployment rate among the Youth not in employment, education or training (NEET) was almost two and a half times higher than the EU average. The purpose of this study is to reveal the measures taken on the Union level as a response to 2007-08 global financial crisis, which created a domino effect and to the youth unemployment increasing substantially in the EU; to examine the policies implemented by Germany, Austria and the Netherlands, which are recognised as the successful examples in this regard; and to present, in light with the experience of the aforementioned countries, recommended policies that may contribute to the reduction and elimination of the deepening youth unemployed in Turkey.