Termal turizmde dijital pazarlama: Termal oteller üzerine bir araştırma
Digital marketing on thermal tourism: A research on thermal hotels
- Tez No: 829698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma, Türkiye'de sağlık turizmi yetki belgesi olan termal işletmelerin web site, sosyal medya ve bloglarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçtan hareketle termal turizmin pazarlamasında dijital pazarlama araçlarının daha etkin kullanılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 3 Ocak 2023 ve 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sağlık turizminde hizmet veren 7 adet termal otelin dijital pazarlama kriterleri, konuya ilişkin literatürden elde edilen kaynaklardan yola çıkılarak, 12 ana başlık ve 87 madde altında içerik analizi ile incelenmiş ve bu unsurların mevcut olma veya olmamama durumuna göre analiz edilmiştir. Kriterlerin mevcutluğuna ilişkin Microsoft Excel programı kullanılarak frekans analizi yönetmi ile yüzdelik değerler oluşturulmuştur. Bulgular: Ana Başlıklar ayrıntılı incelenmiş olup toplam performans yüzdesi %49 olarak hesaplanmıştır. Performans yüzdelerinin ana başlıklar altında dağılımı Satış Tutundurma Araçları %29, Otel İletişim Bilgileri ile İlgili Özellikler %71, Farklı Dil Seçeneklerinin Dağılımı %40, Kurumsal İletişim %45, Doğrudan Satış ve Pazarlama Araçları %50, Otel Sosyal Medya Bağlantıları %36, Çevrim içi Otel Tanıtım Araçları %74, Otelde Sunulan Hizmetler Hakkında Bilgi %67, Ek Hizmet Bilgileri %27, Mobil Özellikler %39, Sağlık Turizmi ile İlgili Bilgiler %49, Arama Motoru Optimizasyonu %29 olarak sonuçlanmıştır. Sonuç: En yüksek performans yüzdeleri Çevrim içi otel tanıtım araçları, otellerin iletişim bilgileri ve otelde sunulan hizmetler hakkında bilgidir. Termal turizmi ile ilgili performans yüzdesi ise ortalama değerde ölçümlenmiş, otellerin yarı yarıya sağlık turizmi ile ilgili bilgi verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of examining the websites, social media and blogs of thermal enterprises that have health tourism authorization certificates in Turkey. Based on this purpose, it is aimed to ensure more effective use of digital marketing tools in the marketing of thermal tourism. Materials and Methods: The digital marketing criteria of 7 thermal hotels serving in health tourism between 3 January 2023 and 30 May 2023 were examined under 12 main headings and 87 items, based on the sources obtained from the literature on the subject, and analyzed according to the presence or absence of these elements with content analysis. Percentile values were created using the Microsoft Excel program regarding the existence of the criteria with using frequency analysis. Results: The main headings were examined in detail and the total performance percentage was calculated as 49%. Distribution of performance percentages under the main headings Sales Promotion Tools 29%, Features Related to Hotel Contact Information 71%, Distribution of Different Language Options 40%, Corporate Communications 45%, Direct Sales and Marketing Tools 50%, Hotel Social Media Links 36%, Online Hotel Promotional Tools 74%, Information About the Services Offered at the Hotel 67%, Additional Service Information 27%, Mobile Features 39%, Health Tourism Information 49%, Search Engine Optimization 29%. Conclusion: The highest performance percentages are online hotel promotion tools, hotel contact information and information about the services offered at the hotel. The percentage of performance related to thermal tourism is measured at the average value, and it is seen that half of the hotels provide information about health tourism.