أثرُ دُورِ العِبَادةِ عَلـــى المُجتمــعِ فـــي الديانتينِ: النصرانيَّةِ والإسلاميَّةِ(دِراسَةٌ مُقـارنـــةٌ)
Hıristiyanlık ve İslâm dininde ibadethanelerin topluma etkisi (Karşılaştırmalı bir çalışma) - The effect of places of worship on society in the Christian and Islamic religions (A comparative study)
  1. Tez No: 650149
  2. Yazar: HATEM KHLAF NAJM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu, başlatmayı planladığım mesajın bir özeti olup, ibadet yerlerinin üç din üzerindeki toplum üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı bir incelemesine dayanmaktadır. Bu çalışmayı seçmenin nedeni şuydu: Gerçeklerin çarpıtılması, cennet kitaplarının din adamları tarafından din adına ve ibadet yerleri adına kaprislerine ve ilgi alanlarına göre çarpıklığı ve değiştirilmesi nedeniyle insanların kendilerini kabul edebilmeleri ve kendileri için yerleştirdiklerini takip edebilmeleri için kutsallığı vardır. Çalışmanın amacı, insanların Yüce Tanrı'ya ibadet ettikleri ibadet yerlerinden ne ölçüde etkilendiğini bilmek ve bu rolün dini ve doktriner tarafın yanı sıra sosyo-ekonomik yönlere etkilerini tanıtmaktır. bireylerin ve toplumların hayatlarında ve din adamları ve sultanların, maddi ilerlemeleri ve etkileri ve onların tahakkümleri ne olursa olsun, Tanrı'nın göksel kitaplarına, peygamberlerine ve elçilerine atıfta bulunmak ve bunları göstermek gerekir. Bu çalışmadan sonra bu ibadetlerde ibadet yerlerinin birey üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve ibadet yerlerinin bireyin inancı üzerindeki etkisini vurguladığını ve hayatının gidişatını değiştirdiğini buldum.
Özet (Çeviri)
This is a summary of the thesis that I intend to initiate, which is based on the study of the impact of places of worship on society in both religions (Christianity and Islam / a comparative study). The reason for choosing this study was: Because of the distortion of the facts, the distortion and the alteration of the scriptures by the clergy according to their whims and interests in the name of religion and in the name of places of worship to have a holiness so that people can accept them and follow what they place for them. The purpose of the study is to know the extent to which people are affected by the places of worship in which Allah (Almighty) is worshipped, and informing them of the effects of that role on the religious and doctrinal side, as well as in the side of transactions and social relations, and on the financial side, and the political side, in the lives of individuals and societies, and showing that the clergy and sultans, no matter how much their material progress, influence and dominance they have, they should invoke and refer to Allah's scriptures and to his prophets and messengers. After this study, I found that places of worship have a great impact on the individual in those religions and highlight the impact of places of worship on the individual's belief and change the course of his life. فهذا ملخص للرسالة التي أروم الشروع فيها والتي تقوم على دراسة أث ُر دُور العبادة علـــى المجتمــع فـــي الديانتين )النصرانية واإلسالمية / دراسة مقارنة(. وكان سبب اختيار هذه الدراسة هو: بسبب التحريف للحقائق والتحريف والتبديل للكتب السماوية من قبل رجال الدين حسب أهواؤهم ومصالحهم باسم الدين وباسم دور العبادة حتى تكون لها قدسية كي تتقبلها الناس وتسير على ما يضعونه لهم، والغاية من الدراسة معرفة مدى تأثر الناس في دور العبادة، التي يعبد فيها هللا )سبحانه وتعالى(، وتعريفهم بما لتلك الدور من أثار على صعيد الجانب الديني العقدي، وكذلك في جانب المعامالت والعالقات االجتماعية، وفي الجانب المالي، والجانب السياسي، في حياة األفراد والمجتمعات، وبيان أن رجال الدين والسالطين مهما بلغ تقدمهم المادي، ونفوذهم وهيمنتهم، البد من االحتكام والرجوع إلى كتب هللا السماوية وإلى أنبيائه ورسله. توصلت بعد هذه الدراسة إلى أن دور العبادة لها وقع كبير على الفرد في تلك الديانات وإبراز أث ُر دُور العبادة على عقيدة الفرد وتغيير مسار حياته.