Yurtta kalan üniversite öğrencilerinin uyku, yeme tutumları ile stres ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the sleeping-eating attitudes and stress-depression levels of university students staying at dormitories
- Tez No: 650166
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, yurtta kalan üniversite öğrencilerinin uyku, yeme tutumları ile stres ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Zonguldak Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğüne bağlı ve Zonguldak il merkezinde bulunan yurtlarda kalan 5868 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Zonguldak Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü'ne bağlı ve Zonguldak il merkezinde bulunan yurtlarda (3 kız, 2 erkek öğrenci yurdu) kalan 5868 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini“GPower Paket Programı”kullanılarak hesaplanan 450 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem sayısı yurtlarda kalan kız ve erkek öğrenci sayılarına göre tabakalandırılmış olup; 322 kız, 128 erkek öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Epworth Uykululuk Skalası (EUS), Yeme Tutum Testi (YTT), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile toplanmış ve SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin aileleriyle ikamet ettikleri yer ve daha önce yurtta kalmış olma durumuna göre EUS; sigara alkol kullanımı, yurtta kalma memnuniyeti, uyku problemi yaşamaya göre BDÖ; gelir durumu, sigara kullanımı, uyku problemi yaşama, gece yeme alışkanlığı, abur cubur yeme, duygu durum yeme ilişkisine göre ASÖ; gelir durumu, sigara kullanımı ve öğün sayısına göre YTT puanları arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin BDÖ puanları ile ASÖ ve YTT puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the relationship between the sleeping-eating attitudes and stress-depression levels of university students staying at dormitories. The target population of the study comprises 5868 students staying in dormitories (three female, two male dormitories) affiliated with the Zonguldak General Directorate of Credit and Dormitories Agency in the city center of Zonguldak. The sample of the study comprises 450 students calculated using the“GPower Package Program”. The sample number was stratified according to the number of female and male students staying in dormitories. 322 female and 128 male students were included in the study. The study data were collected via the Personal Information Form, Epworth Sleepiness Scale (ESS), Eating Attitude Test (EAT), Beck's Depression Inventory (BDI), Perceived Stress Scale (PSS) and analyzed via the SPSS 21.0 program. The data were analyzed using descriptive statistical methods, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test. As a result of the study it was determined that there was a significant difference between the ESS scores according to the students' dwelling with family and state of having stayed at a dormitory before; between the BDI scores according to their habit of smoking and drinking alcohol, satisfaction with the dormitory and state of having sleep problems; between the PSS scores according to their income status, habit of smoking, state of having sleep problems, habit of eating at night, habit of eating junk food, mood and eating relationship; and between the EAT scores according to their income status, habit of smoking and number of meals. It was found that there was a significant correlation between the students' BDI scores and PSS and EAT scores in a positive direction.