3D imaging via binary wavefront modulation for lidar and machine vision applications
Dalga önü modülasyonu kullanılarak lidar ve makine vizyonu için 3 boyutlu görüntüleme
- Tez No: 650224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Otonom araçlar günlük rutin işler söz konusu olduğunda oldukça verimli olduklarını kanıtlamıştır ve artan bilgi işlem kapasitesi ile birlikte yapay zeka alanındaki gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda bu araçların etkileri artmaya devam edecektir. Bu araçlar genellikle 2 boyutlu sensörler ile donatılmıştır ve bu da 3 boyutlu dünyada işlevlerinin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada 3boyutlu görüntüleme teknolojilerini deneysel olarak araştırıyor ve geliştiriyoruz. İlk olarak hedef sahneyi 3 boyutlu nokta bulutu verileri ile haritalandırmak için uçuş süresi yöntemini gösteriyoruz ve çalışmanın ikinci kısmında ise üçgenleme yöntemini kullanarak hedef sahneyi gerçek renkli ve 3 boyutlu olarak haritalandırıyoruz. Uçuş süresi ölçümleri için 1920*1080 çözünürlüğe sahip dijital mikroayna aygıtını ve lazer mesafe ölçeri kullanarak sahneyi tarıyoruz. Hedef sahneyi 8x2, 16x2, 8x4 çözünürlüğünde tarayabiliyoruz. İkinci kısımda ise sahneyi, üçgenleme (nirengi) methodunu yine“dijital mikroayna aygıtı”ve beyaz ışık kullanarak tarıyoruz. Üçgenleme methodu ile sahneyi daha yüksek çözünürlükte tarama kabiliyetine ulaşabiliyoruz. Sonuçlarımız gösteriyor ki çözünürlük açısından üçgenleme methodu daha iyi sonuçlar veriyor. Çalışmalar sonucu öngörüyoruz ki üçgenleme ve uçuş süresi methodları birleştirildiği taktirde yüksek çözünürlüklü ve daha sağlam bir method geliştirilerek geleceğimizi şekillendirecek otonom araçların görüş yeteneklerini artırabiliriz.
Özet (Çeviri)
Autonomous vehicles have proven to be very efficient in daily routine jobs and their impact will continue to increase given the recent developments in artificial intelligence, boosted by increased computation capacity. These vehicles are generally equipped with 2D imaging sensors and asked to accomplish tasks in a 3D world, which hamper their functionalities. In this study, we experimentally investigate and develop 3D imaging technologies. We first demonstrate colorful 3D imaging via time of flight measurements in order to map the target scene to a 3D point cloud data and secondly perform triangulation method. For time of flight measurements, we employ a digital micro-mirror device with a resolution of 1920x1080 and a range finder in order to scan the target. We scan the target with a resolution of 8x2, 16x2, and 8x4 using our first method. Second, we employ structured light method to scan the target in 3D using again the digital micro-mirror device in conjunction with a white light source. Using triangulation, we were able to scan the target with a resolution 1920x1080. Our results indicate that in terms of resolution triangulation method gives better results. We can foresee that triangulation and time of flight measurement methods are combined a robust and high-resolution 3D vision can be developed which will increase vision capabilities of autonomous vehicles that shape our future.