A flipped learning syllabus for teaching English for specific purposes: An action research study
Özel amaçlı İngilizce öğretimi için ters yüz öğrenme izlence önerisi: Bir eylem araştırması
- Tez No: 650225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Amaç: Bu çalışma, ters yüz öğrenme ortamında akademik-eczacılık İngilizcesi öğretimine yönelik bir izlence tasarlamak için eczacılık fakültesindeki öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve İngilizce öğretim görevlilerinin işbirliğiyle, birinci şahıs eylem araştırması gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, birinci şahıs eylem araştırması deseninde tasarlanmıştır. İzlence tasarlama süreci; ihtiyaç analizi, uygulama ve değerlendirme olmak üzere üç aşamadan oluşmuştur. İlk olarak, eczacılık fakültesindeki 5 öğretim üyesiyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek ve Türkiye' deki mevcut izlenceler ve ders kitapları incelenerek bir ihtiyaç analizi yapılmıştır. İkinci olarak, ortaya çıkan öğrenim çıktılarına dayalı bir izlence tasarlanmış ve ters yüz öğrenme ortamında 12 hafta boyunca bu izlence uygulanmıştır. Son olarak, izlencenin son şeklinin verilmesinde; dönem içi değerlendirmede, haftalık 3 ders saatinin 12 hafta boyunca kayıt edilmesinden, dersi alan 38 öğrencinin tuttuğu yansıtıcı raporlardan ve araştırmacının alan notlarından faydalanırken; dönem sonu değerlendirmede ise; 38 öğrenciyle, 3 İngilizce öğretim görevlisiyle ve 2 öğretim üyesiyle gerçekleştirilen odak grup görüşmelerinden yararlanılmıştr. Elde edilen veriler, NVivo 11 Pro aracılığıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Çalışmanın bulguları, ters yüz öğrenme stratejisinin, sınıf içi zamanın etkili kullanımı, eğitimin bireyselleştirilmesi ve akran etkileşimi gibi pek çok avantaj sağladığını göstermiştir. Öte yandan, ters yüz öğrenme modeli, öğretmen bağımlılığı ve yerleşmiş öğrenme alışkanlıklarından kaynaklanan bazı uyumsuzluk sorunlarını da beraberinde getirmiştir. İzlencenin dil öğrenme içeriğine, daha fazla dinleme, telafuz ve kelime öğrenme etkinliklerinin eklenmesine karar verilmiştir. Son olarak, izlencenin eczacılık mesleki içeriğindeki modüllerin kapsamının genişletilip ve/veya daraltılarak yeniden düzenlenmesi düşünülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada, ters yüz öğrenme ortamı için tasarlanan akademik-eczacılık İngilizcesi izlencesinin yeniden düzenlenmiş bir modeli önerilmiştir. Çalışmanın bulgularından hareketle, uygulamaya ve ilerde yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to conduct action research in collaboration with learners, faculty members and instructors of English at a faculty of pharmacy to design a syllabus for teaching academic pharmaceutical English in a flipped learning environment. Method: The study was based on first-person action research. The syllabus design process in the action research was composed of three fundamental phases: needs analysis, implementation and evaluation. First of all, the researcher handled a needs analysis via semi-structured interviews with 5 faculty members and reviewed ESP syllabuses and coursebooks for teaching pharmaceutical English in Turkey. Secondly, relying on the learning outcomes, a syllabus was designed and implemented in a flipped learning environment through 12 weeks. Eventually, the design of the syllabus was evaluated, firstly, during implementation via video recording the 12 weekly three-class-hour courses, collecting the 38 learners' reflective journals and keeping field notes; and secondly, after finishing the implementation by holding separate focus group interviews with the 38 students, 3 English lecturers, and 2 faculty members. The data were analysed by content analysis via using NVivo 11 Pro software. Findings: The findings of the study indicate that the flipped learning strategy ensured many advantages, including the efficient use of class time, differentiation and peer interaction. On the other hand, flipped learning model also brought some adoption problems derived from teacher dependence and established passive learning habits. Regarding the findings on the linguistic dimension, more listening, pronunciation and vocabulary activities were considered to be added in the revised version. Finally, the modules in the pharmaceutical content were considered to be revised by either extending or narrowing their scope. Result: As a result, a revised version of the flipped academic pharmaceutical English syllabus was proposed. Considering the findings of the study, practical implications for professional practise as well as suggestions for further research were presented.