AA 6082 alüminyum alaşımlarında kesme parametrelerinin işlenebilirlik üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cutting parameters on machinability in aluminum alloys AA 6082
  1. Tez No: 650241
  2. Yazar: AYKUT ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alüminyum alaşımları, yüksek dayanıklılık, ısı ve elektrik iletkenlikleri, ısıl işlemlere elverişli olmaları nedeniyle, otomotiv, demiryolu, gemi inşaat sektörü ve havacılık sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada 300x50x25 mm ebatlarında üç farklı AA 6082 alüminyum alaşımları kullanılmıştır. Kesici uçların yarısına, sıvı azot tüpleri ile soğutulan azot tanklarında kriyojenik işlem uygulanmıştır. Kriyojenik ve kriyojenik olmayan kesici uçlarla yüzey frezeleme işlemi yapılmıştır. Frezeleme işlemleri için belirlenen kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve kesme sıcaklığı üzerinde oluşturduğu etkiler gözlemlenmiştir. Deneylerde, iki farklı kesici uç (kriyojenik, kriyojenik olmayan) ile üç farklı kesme koşulu olarak kesme hızı (100-150-200 m/dak), ilerleme hızı (0,1-0,15-0,2 mm/dev), kesme derinliği (1-1,5-2 mm) değerleri kullanılmıştır. Kriyojenik uçlar ile yapılan deneylerde en düşük yüzey pürüzlülüğü 0,694 μm için kesme koşulları; 200 m/dak kesme hızı, 0,1 mm/dev ilerleme hızı ve 1 mm kesme derinliği olarak elde edilmiştir. Kriyojenik işlemsiz kesici uçlar ile elde edilen en düşük yüzey pürüzlülüğü 1,136 μm için kesme koşulları; 200 m/dak kesme hızı, 0,1 mm/dev ilerleme hızı ve 1 m kesme derinliğinde olarak tespit edilmiştir. Kriyojenik olmayan uçlarla yapılan deneysel çalışmada en yüksek yüzey pürüzlülüğü değeri 3.215'e ulaşılmıştır. Kriyojenik işlem uygulanmış kesici uçlar ile en düşük kesme sıcaklığı değeri 80,9 °C; 100 m/dak kesme hızı, 0,1 mm/dev ilerleme ve 1 mm kesme derinliği parametrelerinin uygulandığı deney çalışmasında belirlenmiştir. Kriyojenik olmayan kesici uçlarda en düşük kesme sıcaklığı 90 °C olarak; 200 m/dak kesme hızı, 0,2 mm/dev ilerleme hızı ve 2 mm kesme derinliği parametreleri ile gerçekleştirilen deney çalışmasında bulunmuştur. En yüksek kesme sıcaklığı değeri, kriyojenik işlemsiz kesici uç ile yapılan deney çalışmasında 182,5 °C olarak ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlarda kriyojenik uçlar ile yapılan deneylerde, kriyojenik işlem uygulanmamış uçlarla yapılan deneylere göre yüzey pürüzlülüğü ve kesme sıcaklığı değerlerinin azaldığı görülmüştür. Varyans analizi ile etkin kesme parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely used in the automotive, railway, shipbuilding industry and aviation industries due to their high durability, heat and electrical conductivity and their ability to heat treatment. Three different AA 6082 aluminum alloys with dimensions of 300x50x25 mm were used in this study. Half of the cutting inserts were cryogenic in nitrogen tanks cooled by liquid nitrogen tubes. Surface milling process was performed with cryogenic and non-cryogenic inserts. The effects of cutting parameters determined for milling operations on surface roughness and cutting temperature were observed. In the experiments, cutting speed (100-150-200 m/min), feed rate (0.1-0.15-0.2 mm/rev) as three different cutting conditions with two different cutting inserts (cryogenic, non-cryogenic), cutting depth (1-1,5-2 mm) values are used. In experiments with cryogenic inserts, the lowest surface roughness 0.694 μm; were obtained under cutting conditions 200 m / min cutting speed, 0.1 mm / rev feed rate and 1 mm cutting depth. In experiments with non-cryogenic inserts, the lowest surface roughness 1.136 μm; were determined under cutting conditions 200 m/min cutting speed, 0.1 mm/rev feed rate and 1 mm cutting depth. In the experimental work performed with a non-cryogenic insert, the highest surface roughness value was reached to 3.215. For cryogenic treated inserts the lowest cutting temperature value 80.9 °C; it was determined in the experimental study performed with 100 m / min cutting speed, 0.1 mm / rev feed and 1 mm cutting depth parameters. For inserts that are not cryogenically processed, the minimum cutting temperature 90 °C; it was found in the experimental study performed with 200 m / min cutting speed, 0.2 mm/rev feed rate and 2 mm cutting depth parameters. The highest cutting temperature value was reached as 182.5 °C in the experimental study with a cryogenic unprocessed insert. In the results obtained, according to the experiments made with non-cryogenic tips, it was seen that the surface roughness and cutting temperature values decreased in the experiments with cryogenic inserts. Effective cutting parameters were determined by analysis of variance.