Minimum miktarda yağlama (MMY) ve nano-MMY uygulamaları ile aa 6082 alüminyum alaşımlarının işlenebilirlik performansının incelenmesi
Investigation of the machinability performance of aa 6082 aluminum alloys with minimum quantity lubrication (MQL) and nano-mql applications
- Tez No: 947114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SAYIN KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, AA 6082 alüminyum alaşımının tornalama işlemine yönelik işlenebilirlik performansı, farklı kesme parametreleri ile farklı yağlama koşulları altında işlenmesi ile deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Minimum Miktarda Yağlama (MMY) ve titanyum karbür (TiC) nanoparçacık katkılı MMY (Nano-MMY) uygulamaları, kuru işleme ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilirken kesme kuvveti, yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması ve talaş morfolojisi gibi temel işlenebilirlik kriterleri dikkate alınmıştır. Kesme parametreleri olarak; kesme hızı (65 ve 100 m/dak), ilerleme miktarı (0,2 ve 0,4 mm/dev) ve talaş derinliği (0,2 ve 0.4 mm) seçilmiş; bu parametrelerin işlenebilirlik performansı üzerindeki etkileri hem kuru hem de yağlamalı koşullar altında sistematik biçimde analiz edilmiştir. Deneysel veriler grafiksel olarak değerlendirilmiş; kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü için S/N oranları analizi, bununla birlikte istatiksel bir yaklaşım olan varyans analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Nano-MMY ortamının tüm performans kriterlerinde en başarılı sonuçları verdiği gözlemlenmiştir. Özellikle %1 oranında TiC nanoparçacık katkılı kesme sıvısının, takım aşınmasını önemli ölçüde azalttığı, yüzey pürüzlülüğünü iyileştirdiği ve daha düşük kesme kuvveti değerlerine yol açtığı tespit edilmiştir. MMY koşulları da kuru işleme ile karşılaştırıldığında daha iyi işlenebilirlik performansı sunmuştur. SEM analizleri ile elde edilen takım yüzeyi görüntülerinde, nano katkılı yağlama koşullarında krater aşınmasının büyük oranda önlendiği, talaş morfolojisinin ise daha düzenli ve kontrollü hale geldiği belirlenmiştir. Nano-MMY sisteminin, sürdürülebilir ve yüksek verimli üretim süreçleri açısından AA 6082 alüminyum alaşımı için önemli bir alternatif oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma hem akademik araştırmalar hem de sanayi uygulamaları için önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the machinability performance of AA 6082 aluminum alloy in turning operations was experimentally investigated by machining it under different cutting parameters and lubrication conditions. Within the scope of the study, Minimum Quantity Lubrication (MQL) and titanium carbide (TiC) nanoparticle-reinforced MQL (Nano-MQL) applications were evaluated in comparison with dry machining; fundamental machinability criteria such as cutting force, surface roughness, tool wear, and chip morphology were considered. Experimental studies were conducted on a conventional lathe machine, with a new cutting tool (TiC-coated carbide insert) used in each operation. Cutting parameters included cutting speed (65 and 100 m/min), feed rate (0.2 and 0.4 mm/rev), and chip depth (0.2 and 0.4 mm). The effects of these parameters on machinability performance were systematically analyzed under both dry and lubricated conditions. Experimental data were evaluated graphically; S/N ratio analysis was performed for cutting forces and surface roughness, along with a statistical approach known as analysis of variance (ANOVA). The results of the study showed that the Nano-MQL environment provided the most successful results in all performance criteria. In particular, it was found that the cutting fluid containing 1% TiC nanoparticles significantly reduced tool wear, improved surface roughness, and resulted in lower cutting force values. MQL conditions also provided better machinability performance compared to dry machining. SEM analyses revealed that crater wear was largely prevented under nano-additive lubrication conditions, while chip morphology became more regular and controlled. It was concluded that the nano-MQL system constitutes an important alternative for AA 6082 aluminum alloy in terms of sustainable and high-efficiency production processes. In this context, this study provides an important contribution to both academic research and industrial applications