Havacılık ve otomotiv sektöründe kullanılan alüminyum alaşımlarında takım geometrisinin çevre frezeleme işlemlerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tool geometry on peripheral milling operations in aluminum alloys used in aviation and automotive industry
  1. Tez No: 937637
  2. Yazar: ŞEYMA GÜL ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Al 7075 T6 ve Al 6082 T6 alaşımlarının çevre frezeleme işlemlerinde, keskin kesici kenara uygulanan kenar yuvarlatma işlemleri ve kesme parametrelerinin yüzey kalitesi, kesme kuvvetleri, eğilme ve burulma momentleri üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Kesici kenar yuvarlatma işleminin etkisini görmek için iki farklı kenar yuvarlatma değeri (5,5-6 µm ve 7-9 µm) uygulanmış takımların standart/kaplamalı ve standart/kaplamasız takımlar ile işleme performansları açısından karşılaştırması yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda kesme parametreleri; iki farklı kesme hızı (300 m/dk, 400 m/dk) ve iki farklı ilerleme miktarı (0,085 mm/diş, 0,11 mm/diş) olarak belirlenmiştir. Her bir takımla prizmatik deney numunelerinin dört kenarından kuru işleme şartlarında çevre frezeleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Deney tasarımı Taguchi yöntemine göre oluşturulmuş ve Taguchi L8 ortogonal dizilim deney tasarımı kullanılmıştır. Kesme parametrelerinin kesme kuvveti, eğilme ve burulma momentleri, yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin değerlendirmek için varyans analizi (ANOVA) yapılmış ve tüm sonuçların güvenirlik oranının %85'ın üzerinde olduğu görülmüştür. Deney sonuçları dikkate alındığında, Al 6082 T6 için en düşük kesme kuvveti standart /kaplamalı takımda, Al 7075 T6 için ise standart /kaplamasız takımda gözlemlenmiştir. Eğilme momenti açısından en iyi sonuçlar Al 6082 T6 için 5,5-6μm kenar yuvarlatma değerine sahip kesici takımda Al 7075 T6 için ise 7-9 μm kenar yuvarlatma değerine sahip kesici takım kullanıldığında elde edilmiştir. Burulma momenti değerlendirildiğinde Al 6082 T6 alaşımında, Al 7075 T6 alaşımına göre, düşük mukavemete sahip olmasından dolayı daha düşük burulma momenti oluştuğu tespit edilmiştir. Al 6082 T6 için en iyi performans, 5,5-6μm kenar yuvarlatma değerine sahip kesici takım ve 7-9 μm kenar yuvarlatma değerine sahip kesici takım ile gözlemlenmiştir. Al 7075 T6için 7-9 μm kenar yuvarlatma değerine sahip kesici takım daha iyi sonuçlar vermiştir. Varyans analizi sonuçları, alaşım tipinin yüzey pürüzlülüğü üzerinde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan yüzey pürüzlülük ölçümlerinde, Al 6082 T6 alaşımında, Al 7075 T6'ya göre daha düşük yüzey pürüzlülük değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of edge rounding treatments and cutting parameters applied to the cutting edge on surface finish, cutting forces, bending and torsional moments in peripheral milling of Al 7075 T6 and Al 6082 T6 alloys were experimentally investigated. Two different edge rounding values (5.5-6 µm and 7-9 µm) were applied to see the effect of cutting edge rounding and compared with standard/coated and standard/uncoated tools in terms of machining performances. In the experimental studies, cutting parameters were determined as two different cutting speeds (300 m/min, 400 m/min) and two different feed rates (0.085 mm/tooth, 0.11 mm/tooth). Peripheral milling was performed with each tool on four sides of the prismatic test specimens under dry machining conditions. The experimental design was based on Taguchi method and Taguchi L8 orthogonal array experimental design was used. Analysis of variance (ANOVA) was performed to evaluate the effects of cutting parameters on cutting force, bending and torsional moments, surface roughness and the reliability of all results was above 85%. Considering the test results, the lowest cutting force for Al 6082 T6 was observed for the standard/coated tool and for Al 7075 T6 for the standard/uncoated tool. In terms of bending moment, the best results were obtained for Al 6082 T6 with a cutting tool with an edge rounding value of 5.5-6 μm and for Al 7075 T6 with a cutting tool with an edge rounding value of 7-9 μm. When the torsional moment was evaluated, it was determined that Al 6082 T6 alloy had a lower torsional moment than Al 7075 T6 alloy due to its lower strength. The best performance for Al 6082 T6 was observed with a cutting tool with an edge rounding value of 5.5-6 μm and a cutting tool with an edge rounding value of 7-9 μm. For Al 7075 T6, the cutting tool with an edge rounding value of 7-9 μm gave better results. The results of the analysis of variance revealed that the alloy type has more influence on the surface roughness. In the surface roughness measurements, lower surface roughness values were obtained for Al 6082 T6 alloy than Al 7075 T6.