Basketbol altyapı oyuncularının sporda yaralanma profillerinin incelenmesi Antalya ili örneği
Sports injury profiles of basketball players case of Antalya
- Tez No: 650256
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Antalya ili basketbol kulüplerinde oynayan 14-17 yaş alt yapı sporcularının yaşadıkları spor yaralanmaları, yaralanma bölgeleri, sıklıkları ve yaralanma sonrası basketboldan uzak kalma sürelerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya Antalya da 2018-2019 sezonunda oynayan, 69 kız ve 75 erkek olmak üzere toplamda 144 alt yapı sporcusu katıldı. Katılımcıların basketbola bağlı geçirmiş oldukları spor yaralanmalarını, yaralanma bölgelerini, yaralanma sıklıklarını ve yaralanma sonrası basketboldan uzak kalma süresini belirleyebilmek amaçlı 21 sorudan oluşan bir anket çalışması uygulandı. Bulgular: Araştırmaya katılanların %47,9'unun geçtiğimiz sezon spor yaralanması geçirdiği, kız sporcuların %55,1 ile erkek sporculara oranla %41,3 daha fazla yaralandığı belirlendi. Spor yaralanma bölgesinde ise, %53,6' ile ayak bileği yaralanması ,%21,8 ile diz yaralanması ve %7,2 ile bel yaralanmalarının görüldüğü belirlendi. Yaralanma sıklığının oranı ise %36,2 olarak bulundu. Yaralanma geçiren oyuncuların, spordan uzak kalma sürelerinde 1 hafta süre %24,6 ile spor yapamadıkları belirlendi. Sonuç: Araştırmaya katılan hemen hemen her iki alt yapı basketbol oyuncusunun bir tanesinin yaralanma geçirdiği görülmektedir. Altyapı oyuncularında ortaya çıkan spor yaralanmaların en fazla alt ekstremite de olduğu görülmektedir. Bu nedenle spor yaralanmalarını önleyici prevensiyon programları arasında yer alan proprioseptif, nöromusküler kontrol, denge ve alt ekstremite stabilite antrenmanları, ilerleyen süreçte alt yapı oyuncularının yaralanma oranlarında azalmalara yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to investigate the prevalence sports injuries basketball-related, causes of injuries and the time of lost injuries-related of the adolescent basketball player the ages between 14-17 years old in Antalya. Method: In the research participated 69 girls and 75 boys total 144 subjects which they played the season 2018-2019 in Antalya. The determination of incidence basketball-related sports injury, causes of injuries and the time of lost injuries-related of the adolescent basketball player was used a Survey. The survey have 21 question. Results: The injury rate of the basketball players who had sports injuries last year was %47,9. %55,1 of female athletes were injured more than %41,3 of male players. The most common site of injury was ankle injury with %53,6, knee injury with %21,8 and waist injury with %7,2. The rate of injury incidence was found to be %36,2. It was determined that the players who were injured could not join sports activity with %24,6 during the weeks period. Conclusion: It is seen that almost one of the two adolescent basketball players participating in the research had an injury. It is seen that the sports injuries occurring in the adolescent players are mostly in the lower limbs. For this reason, proprioceptive, neuromuscular control, balance and lower limb stability training, which are among the sports prevention programs, may help decrease the injury rates of the adolescent players in the future.