Video yardımlı torakoskopik cerrahide ağrı yönetimi için erektör spina plan blok uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of erector spinae plane block for pain management in video assisted thoracoscopic surgery
  1. Tez No: 650270
  2. Yazar: MUSTAFA DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmamızda Video Yardımlı Torakoskopik Cerrahi (VATS) geçiren hastalarda multimodal analjezi yaklaşımı kapsamında uygulanan Erektör Spina Plan Bloğunun analjezik etkinliğini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya VATS uygulanan 40 hasta (18-70 yaş arası) dahil edildi. Hastalar ultrason eşliğinde peroperatif ESPB uygulanan (n=20) ve uygulanmayan (n=20) olmak üzere 2 gruba randomize edildi. ESPB grubuna T5 seviyesinden 30 mL %0.375 bupivakain verilerek kateter yerleştirildi ve devamında 8 saatte bir 15mL %0,2 bupivakain verildi. Peroperatif fentanil ve sevofluran tüketimleri, hemodinamik parametreler, trakeal ekstübasyon süreleri, cerrahi süresi, port insizyonlarının sayısı kaydedildi. Postoperatif dönemde derlenme ünitesinde hemodinamik parametreler, ek analjezik ihtiyacı, Modifiye Aldrete Skoru >8 ulaşma süresi ve sayısal değerlendirme ölçeği (Numeric Rating Scale-NRS) kullanılarak istirahat ve öksürük ağrı skorları kaydedildi. Postoperatif servise kabul ve 1. 6. 12. 24. saatteki servis takibinde hemodinamik parametreler, ek analjezik ihtiyacı, istirahat ve öksürük ağrı skorları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we planned to investigate the analgesic efficacy of the erector spinae plan block (ESPB) as a part of multimodal approach in patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery (VATS) . Material and Methods: Forty patients (aged between 18-70) who underwent VATS were enrolled in the study. The patients were randomised into two groups as those who peroperative ESPB was applied(n=20),or not (n=20). The block was performed by injection of 30 mL of 0.375 % bupivacaine into the interfascial plane at T5 level, followed by insertion of a catheter. İntermittent boluses of 15 mL 0.2% bupivacaine vere given every 8 h for 24 hours.Peroperative fentanyl and sevoflurane consumption, haemodynamic parameters, tracheal extubation time, duration of surgery, number of port incisions were recorded. During the recovery period haemodynamic parameters, additional analgesic requirement, time to reach a score of at least 8 with the Aldrete scoring system, resting and cough pain scores (NRS) were recorded.Haemodynamic parameters, additional analgesic requirement, resting and cough pain scores were recorded at admission to ward and 1, 6, 12 and 24 hours postoperatively.